Niepewność energetyki we Francji i Niemczech przekłada się na ceny energii

7 października 2016, 06:45 Alert
energetyka linie energetyczne

Jak informuje agencja Reuters, ceny energii na spocie wzrosły w Niemczech do poziomów najwyższych od początku tego roku. Na ceny energii przełożyły się spadek mocy dostarczanej przez Odnawialne Źródła Energii oraz spekulacje dotyczące przyszłości francuskiej energetyki jądrowej.

Ceny energii na rynku dnia następnego osiągnęły 6 października poziom 38,25 euro za MWh, co oznacza wzrost o 17,6 proc. Taki poziom odnotowano ostatnio w styczniu br. Podobny wzrost odnotowano we Francji, gdzie MWh kosztowała 54,25 euro co oznacza wzrost o 8,8 proc.

Jak pisze agencja Reuters wzrost ceny w Niemczech wynika z gwałtownego spadek mocy dostarczanej przez branże OZE . Możliwości niemieckich odnawialnych źródeł energii będą do końca tego tygodnia słabły.  Moc elektrowni wiatrowych spadnie do poziomu 6,8 GW z 7,4 GW, zaś fotowoltaika pozwoli na dostawę 2,5 GW.

W przypadku Francji skokowy wzrost to efekt wciąż utrzymującej się niepewności w kwestii przyszłości francuskiej energetyki opartej o energią jądrową. Francuska energetyka jest w 75 proc. oparta o energetykę jądrową. Pojawiły się jednak obawy, że w okresie zimowym mogą wystąpić ograniczenia w dostawach energii.  Pojawiły się bowiem informacje o możliwych nieplanowanych wyłączeniach z funkcjonowania dwóch obiektów jądrowych.

Reuters/Bartłomiej Sawicki