Kanadyjczycy rozpoczynają badania nad produkcją wodoru z elektrowni jądrowych

29 czerwca 2021, 06:30 Alert
wodór
Wodór. Źródło: flickr

Kanadyjski Instytut Innowacji Jądrowych (Nuclear Innovation Institute, NII), organizacja non-profit działająca w Ontario w Kanadzie, rozpoczął badanie dotyczące roli energetyki jądrowej we wspieraniu rozwijającej się gospodarki wodorowej. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Kanadzie.

Wodór z atomu

NII podaje, że celem badań jest przyspieszenie innowacji w przemyśle jądrowym, i znalezienie odpowiedzi na pytania o techniczną wykonalność i uzasadnienie biznesowe dla produkcji wodoru z energii jądrowej. Prace nad badaniem prowadzi Arcadis, globalna organizacja projektowa i konsultingowa z siedzibą w Holandii, przy wsparciu NII i partnerów projektu Bruce Power i Greenfield Global. – Wodór może odegrać kluczową rolę drodze do neutralności klimatycznej. Dzięki temu projektowi chcemy się dowiedzieć, w jaki sposób energia jądrowa może zapewnić czysty, przystępny cenowo wodór, którego Ontario będzie potrzebowało, aby kontynuować dekarbonizację naszej gospodarki – powiedział David Campbell, dyrektor Bruce Power Center for Next Generation Nuclear.

Center for Next Generation Nuclear to think tank w ramach NII, stworzony w celu zbadania przyszłości wodoru, małych reaktorów modułowych i energii termojądrowej oraz sposobów wykorzystania tych technologii do osiągnięcia gospodarki zerowej netto.

Nuclear News/Michał Perzyński

Atom może pomóc wodorowi stać się paliwem alternatywnym