Niskie ceny surowców pogrążają światowego giganta górniczego

19 sierpnia 2016, 06:45 Alert
Górnictwo

W zakończonym w czerwcu roku finansowym BHP Billiton – największa na świecie firma górnicza pod względem wartości rynkowej, odnotowała 6,4 mld dolarów straty.

Koncern podał informację w raporcie opublikowanym na swojej oficjalnej stronie internetowej. Analitycy oceniają, że jest to największa strata spółki od czasu jej powstania w 2001 r. Jest to też najgorszy wynik od założenia w 1851 r. poprzedniczki Billiton, australijskiej firmy BHP Limited. Na taką gigantyczną stratę złożyły się koszty, jakie Billiton musi ponieść wskutek katastrofy ekologicznej w Brazylii w listopadzie 2015 roku. W katastrofie kopalni rudy żelaza zginęło 18 górników. Do straty przyczynił się także spadek przychodów spowodowany niskimi cenami węgla oraz malejący popyt na ten surowiec na rynku światowym.Po wykluczeniu odpisów i opłat w wysokości 7,7 mld dol., skorygowany zysk BHP Billiton spadł o 81 proc., do 1,2 mld dol. z 6,4 mld dol. w poprzednim roku finansowym.

BHP Billiton powstał w 2001 r. w wyniku fuzji australijskiej firmy Broken Hill Proprietary Company z brytyjską spółką Billiton. Jest największą firmą górniczą na świecie. Powadzi ona m.in. wydobycie węgla, ropy, żelaza, miedzi, niklu, uranu.

BHP Billiton/Teresa Wójcik