Nord Balt: Zagadkowe problemy łącza Litwa-Szwecja

4 sierpnia 2016, 12:30 Alert

(The Baltic Course/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński)

NordBalt. Źrodło: LitGrid

Jak informuje agencja LETA/BNS, po raz czwarty przełożony został termin zakończenia remontu połączenia elektroenergetycznego NordBalt pomiędzy Litwą a Szwecją. Prace miały zakończyć się w czwartek wieczorem, a obecnie mają potrwać do końca dnia w sobotę.

Poprzez giełdę Nord Pool szwedzki operator sieci przesyłowych Svenska Kraftnat poinformował o wydłużeniu o kolejne dwa dni prac remontowych połączenia NordBalt. Mają się one zakończyć w sobotę 6 sierpnia do godziny 23:59.

W ubiegłym tygodniu w środę spółka Litgrid poinformowała o tym, że w związku z uruchomieniem systemu przeciwpożarowego w Kłajpedzie (doszło do spięcia w instalacji hali generatora) praca połączenia została wstrzymana.

Niekończące się problemy

NordBalt to podmorski interkonektor łączący litewską Kłajpedę ze szwedzkim Nybro o długości 450 km i mocy 700 MW. Pozwolił on na połączenie sieci elektroenergetycznej krajów bałtyckich z siecią skandynawską.

6 czerwca zakończył się dwutygodniowy remont kabla NordBalt przekazanego do eksploatacji na początku roku. Kilka godzin po wznowieniu przesyłu energii musiał być on jednak wyłączony z powodu awarii instalacji. Ze względu na problemy w pracy transformatora w Szwecji do 13 czerwca jedynie połowę swojej mocy.

Podczas budowy połączenia prace przerywała kilkukrotnie flota rosyjska. Minister energetyki Litwy oskarżył Rosjan o celowe działanie. Nord Balt, oprócz połączenia elektroenergetycznego LitPol Link z Polską, daje Litwinom źródło energii alternatywne do rosyjskiego. W dłuższej perspektywie interkonektory pozwolą na synchronizację sieci elektroenergetycznej państw bałtyckich z systemem europejskim lub skandynawskim. W takim scenariuszu Bałtowie uniezależniliby się od systemu postsowieckiego z którym obecnie są zsynchronizowani.

Więcej: Domykać czy nie domykać Pierścień Bałtycki?