AlertEnergetykaGaz.

Akademik Czerski dopłynął do Królewca. Teraz testy, później budowa Nord Stream 2

Akademik Czerski

Akademik Czerski w porcie Mukran fot.Mariusz Marszałkowski

Statek Akademik Czerski, który jest jedną z dwóch jednostek układaniowych we flocie budującej gazociąg Nord Stream 2 dopłynął dziewiątego marca do wybrzeży Obwodu Królewieckiego na wysokości Mierzej Kurońskiej. 

Ostatni etap prób?

Statek przez półtora miesiąca znajdował się w niemieckim porcie Wismar, gdzie przechodził proces doposażenia jednostki w niezbędny do budowy sprzęt. Wcześniej w tym samym porcie do układania Nord Stream 2 przygotowywała się barka Fortuna.

Etap testów, który będzie przechodził Akademik Czerski, jest prawdopodobnie ostatnim nim statek ten dołączy do Fortuny przy pracy nad dokończeniem tego kontrowersyjnego projektu. Świadczy o tym wydana czwartego marca 2021 roku aktualizacja ostrzeżenia nawigacyjnego wydanego przez Duńską Agencję Morską, która informuję pozostałych uczestników nawigacji po WSE Danii o dołączeniu do budowy statku Akademik Czerski wraz z pozostałymi jednostkami wsparcia. Dotychczas, ostrzeżenie dotyczyło jedynie braki Fortuna.

Obecne próby Akademika Czerskiego powinny potrwać do około dwóch tygodni. Dotychczas spekulowano, że statek ten nie przeszedł wymaganej certyfikacji. Jednak dopuszczenie go do budowy przez Duńczyków, świadczy, że ewentualny problem certyfikacji bądź ubezpieczenia został rozwiązany.

W trakcie prób Akademikowi Czerskiemu towarzyszą statki zaopatrzeniowe Finval oraz Vengery oraz statek badawczo-inspekcyjny Murman.

Ostrzeżenie nawigacyjne Duńskiej Agencji Morskiej fot. Mariusz Marszałkowski

Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Miesiąc budowy Nord Stream 2 upłynął pod znakiem Fortuny


Powiązane artykuły

Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

Wyścig zbrojeń w epoce dronów. W centrum rywalizacja Chin z USA

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Cięcia w produkcji energii z OZE rosną. A rekompensat brak

Nierynkowe ograniczenia produkcji energii przez przemysłowe instalacje OZE nadal rosną, choć na razie nie tak dynamicznie, jak w ubiegłym roku....

Udostępnij:

Facebook X X X