Czy budowa Nord Stream 2 w Niemczech ruszyła? Trwają kontrowersje

7 sierpnia 2018, 10:30 Alert
Nord Stream
fot. Nord Stream AG

Partner finansowy Gazpromu przy budowie gazociągu Nord Stream 2 przekonuje, że w Niemczech rozpoczęło się układanie pierwszych rur kontrowersyjnej magistrali. Jednak informacji tej nie potwierdza spółka odpowiedzialna za realizację projektu.

Według dyrektora finansowego Uniperu Christophera Delbrucka cytowanego przez agencję Prime, mimo trudności politycznych budowa gazociągu Nord Stream 2 odbywa się zgodnie z planem, a pod koniec lipca w Niemczech rozpoczęło się układanie pierwszych rur nowej magistrali. W ubiegłym tygodniu prezes austriackiej spółki OMV, która podobnie jak Uniper jest partnerem finansowym Gazpromu przy Nord Stream 2 także informował o rozpoczęciu układania rur. Tymczasem spółka odpowiedzialna za budowę rurociągu Nord Stream 2 AG informowała wyłącznie o rozpoczęciu prac przygotowawczych, co nie jest tożsame z rozpoczęciem budowy. BiznesAlert.pl publikował jej stanowisko na ten temat.

Z kolei biuro prasowe Nord Stream 2 AG poinformowało agencję RIA, że obecnie na pokładzie statku Castro-10 spawane są rury, które wyciągarką są transportowane na ląd aby połączyć lądową instalację brzegową z morską częścią Nord Stream 2. – Jednocześnie trwają prace przygotowawcze na wodach Finlandii i Szwecji – twierdzą rozmówcy agencji.

Prime/RIA Novosti/Piotr Stępiński

AKTUALIZACJA: 07.08.2018 r., godz. 12:01

Nord Stream 2 AG potwierdza: Rozważamy ominięcie Danii