Duńczycy otrzymali harmonogram budowy Nord Stream 2. Prace rozpoczną się 15 stycznia

7 stycznia 2021, 16:02 Alert
Akademik Czerski w porcie Mukran fot.Mariusz Marszałkowski
Akademik Czerski w porcie Mukran fot.Mariusz Marszałkowski

6 stycznia 2021 roku Duńska Agencja Energii otrzymała zaktualizowany harmonogram budowy gazociągu Nord Stream 2. Tymczasem Akademik Czerski dopłynął w okolice strefy budowy na granicy niemieckiej i duńskiej wyłącznej strefy ekonomicznej (WSE). 

Duńczycy z harmonogramem

Rzecznik Duńskiej Agencji Energii Ture Falbe Hansen w rozmowie z BiznesAlert.pl powiedział, że szóstego stycznia Agencja otrzymała zaktualizowany harmonogram budowlany od inwestora, czyli od spółki Nord Stream 2 AG. Dokument jest wymagany zgodnie z pozwoleniem na budowę wydanym przez DAE, jednak nie podlega żadnemu procesowi akceptacji.

Według rzecznika DAE zgodnie z harmonogramem, układania gazociągu w duńskiej WSE rozpocznie się 15 stycznia 2021 roku.

Akademik Czerski rzucił kotwicę 5,5 mil morskich (10 km) na południe od trasy gazociągu Nord Stream 2. Towarzyszy mu kilka jednostek wsparcia, m.in Errie oraz Umka. Statek badawczy Murman, który według komunikatu nawigacyjnego od 15 stycznia 2021 roku wraz z barką Fortuna ma realizować prace konstrukcyjne w duńskiej WSE, prowadzi prace inspekcyjne zakończenia jednej z nitek gazociągu położonego nieopodal Bornholmu.

Na początku grudnia Akademik Czerski wraz z kilkoma innymi jednostkami, przez cztery dni stał na kotwicy w polskiej strefie ekonomicznej, 14 mil morskich od wybrzeża. Później statek powrócił na wody Królewca.

Barka Fortuna po ukończeniu 2,6 km odcinka w niemieckiej WSE, zawinęła do portu Wismar. Nie jest jasne, czy pomimo duńskiego ostrzeżenia nawigacyjnego jednostka będzie kontynuować budowę, czy może zrobi to Akademik Czerski.

Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: 7 stycznia 2021 roku, godz. 16:00 – Komunikat DAE

Marszałkowski: Gazyfikacja Rosji sprawia problemy Gazpromowi i Kremlowi (ANALIZA)