Media: Niemiecki urzędnik podatkowy spalił dokument o darowiźnie Gazpromu na Nord Stream 2

28 lutego 2023, 12:15 Alert

Z informacji miesięcznika Cicero wynika, że niemiecki urzędnik podatkowy zniszczył dokument dotyczący darowizny Gazpromu na rzecz fundacji, która wspierała budowę Nord Stream 2.

Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2
Rury projektu Nord Stream 2. Fot. Nord Stream 2

– Niemiecki urzędnik spalił zeznanie podatkowe o darowiźnie Gazpromu na rzecz funduszu wsparcia Nord Stream 2 – informuje niemiecki miesięcznik Cicero. O całej sprawie na wczesnym etapie miała wiedzieć minister sprawiedliwości Jacqueline Bernhardt.

Zeznanie podatkowe miało dotyczyć darowizny Gazpromu na rzecz Fundacji Klimatycznej z Meklemburgii, która powstała w 2021 roku. Działalność organizacji, powołanej przez samorząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego kierowany przez Manuelę Schwesig, od miesięcy budziła kontrowersje. Oficjalnie została stworzona, by działać na rzecz ochrony klimatu, ale w praktyce pomagała omijać sankcje amerykańskie związane z budową gazociągu Nord Stream 2. Obostrzenia Amerykanów nie mogą bowiem obejmować podmiotów związanych z rządami sojuszników.

Fundacja otrzymała 20 milionów euro na finansowanie prac przy Nord Stream 2 od rosyjskiego Gazpromu. Później złożyła zeznanie podatkowe w niemieckim urzędzie skarbowym, które następnie zniknęło. Kilka dni temu magazyn Cicero podał, że powyższe dokumenty zostały zniszczone już wiosną 2022 roku przez urzędniczkę, która nie pracowała w dziale odpowiedzialnym za tego typu sprawy.

Handelsblatt/Cicero/Jędrzej Stachura

Tepper: Przekręt Nord Stream 2 “na fundację”