Nord Stream 2 na celowniku ekologów. Może dostać obstawę floty

9 marca 2020, 06:30 Alert
Akademik Czerski  fot. Tsarik Ruslan
Akademik Czerski fot. Tsarik Ruslan

Statek mający dokończyć sporny Nord Stream 2 może otrzymać obstawę floty rosyjskiej na wypadek akcji ekologów. Ekolodzy krytykują tę inwestycję.

Akademik Czerski zmierzający na Morze Bałtyckie by dokończyć budowę spornego gazociągu Nord Stream 2 może otrzymać obstawę floty Federacji Rosyjskiej. Portal branżowy Neftegaz.ru sugeruje, że okręt Jarosław Mądry kierujący się obecnie do portu w Kolombo (Sri Lanka) może wpłynąć na Bałtyk by chronić Akademika Czerskiego. Czerski miał także płynąć do Kolombo, ale ostatecznie skierował się do Cieśniny Sueskiej. Portal sugeruje, że ów statek do układania rur może stać się celem protestów ekologów, którzy mogliby spróbować zakłócić prace i dodatkowo opóźnić budowę Nord Stream 2 opóźnionego już co najmniej o rok. Z tego względu możliwe będzie możliwe objecie Czerskiego obstawą floty rosyjskiej.

Gazociąg Nord Stream 2 ma zostać ukończony z końcem 2020 roku lub w pierwszym kwartale 20201 roku i zapewnić alternatywny szlak dostaw gazu z Rosji do Europy z pominięciem Ukrainy. Jego opóźnienie spowodowało, że Rosjanie musieli podpisać nowy kontrakt przesyłowy z Ukraińcami. Było spowodowane między innymi przez sankcje USA zmuszające Rosjan do samotnego ukończenia budowy przez Akademika Czerskiego.

Niemiecka organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe domaga się ponownej oceny wniosku o zgodę na budowę Nord Stream 2 na wodach Niemiec. Przeciwko budowie spornego gazociągu opowiedział się także Greenpeace.

Neftegaz.ru/Wojciech Jakóbik

Ekolodzy ponownie uderzają w Nord Stream 2