AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Fundacja obrony Nord Stream 2 w Niemczech nie zostanie zlikwidowana

Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk

Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk

Rezygnacja przewodniczącego kontrowersyjnej fundacji chroniącej sporny gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami USA zapowiada przekazanie jej pod kontrolę społeczeństwa obywatelskiego zamiast likwidacji postulowanej przez parlament.

Były premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego ogłosił rezygnację z kierownictwa fundacją, która pomogła ochronić projekt gazociągu z Rosji do Niemiec o nazwie Nord Stream 2 przed sankcjami USA.

Erwin Sellering zrezygnował ze stanowiska przewodniczącego Stiftung Klimaschutz i zapowiedział, że będzie ona mogła dalej pracować bez niego. To podmiot utworzony przez samorząd meklemburski z definicji w celu ochrony środowiska a w praktyce służący do dokończenia budowy spornego gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec pomimo sankcji USA. Te nie mogły uderzać w podmioty związane z sojusznikami, jak ten samorząd.

Sellering sprzeciwiał się likwidacji Stiftung Klimaschutz zakomenderowanej przez parlament meklemburski po inwazji Rosji na Ukrainie powołując się na przepisy niemieckie o fundacjach uniemożliwiające jego zdaniem rozwiązanie tego podmiotu. Jego zdaniem przyszłość fundacji jest zabezpieczona, a zatem „to dobry czas na rezygnację”.

Nowy zarząd zostanie wyznaczony przez władze landowe. Nie ma wciąż informacji na ten temat, jednakże premierem Meklemburgii-Pomorza Przedniego jest Manuela Schwesig. Ministerstwo spraw wewnętrznych landu zapowiedziało, że „zamierza przywrócić fundację społeczeństwu obywatelskiemu”. Przewodzi mu Christian Pegel uznawany za pomysłodawcę Stiftung Kliamschutz. Oznacza to, że fundacja nie zostanie zlikwidowana wbrew oczekiwaniom parlamentu landowego. Opozycja dalej domaga się jej rozwiązania.

Handelsblatt / Wojciech Jakóbik

Schroeder w spódnicy dalej broni Nord Stream 2 i chce sprowadzać LNG z jego użyciem


Powiązane artykuły

Groźne słowa dowódcy NATO w Europie. Padła data wojny światowej

Naczelny dowódca sił NATO w Europie, gen. Alexus Grynkewich uważa, że USA i Unia Europejska mają półtora roku na przygotowanie...

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Udostępnij:

Facebook X X X