Fundacja obrony Nord Stream 2 w Niemczech działa wciąż pomimo inwazji

8 sierpnia 2023, 18:30 Alert

Zieloni w parlamencie landowym w Meklemburgii Pomorza Przedniego domagają się likwidacji fundacji, która pozornie miała chronić środowisko, a faktycznie pomogła projektowi gazociągu Nord Stream 2 ominąć sankcje USA. Mimo to nadal pracuje.

Wyjście Nord Stream 2 na ląd w Niemczech. Fot. Gas for Europe
Wyjście Nord Stream 2 na ląd w Niemczech. Fot. Gas for Europe

Fundacja Stiftung Klimaschutz powołana przez samorząd meklemburski pozwoliła spornemu gazociągowi Nord Stream 2 na dokończenie budowy pomimo sankcji USA obejmujących statki pracujące przy niej. Było to możliwe dzięki zapisom o tym, że obostrzenia nie mogą uderzyć w podmioty związane z sojusznikami, jak organy Meklemburgii-Pomorza Przedniego, landu Niemiec sprzymierzonych z Amerykanami w NATO.

Te zapisy sprawiły, że budowa gazociągu Nord Stream 2 zakończyła się w 2021 roku, choć nie ruszył on do pracy, bo certyfikacja w Niemczech została zatrzymana a nowe sankcje uderzyły bezpośrednio w jego właściciela Nord Stream 2 AG (100 procent akcji Gazpromu) w obliczu inwazji Rosji na Ukrainie. Ponadto, sabotaż z września 2022 roku uszkodził jedną z dwóch nitek Nord Stream 2 wykluczając możliwość rozpoczęcia dostaw pomimo inwazji.

Posłanka Zielonych Constanze Oehlrich ogłosiła ósmego sierpnia, że zarząd Stiftung Klimaschutz z prezesem Erwinem Selleringiem, byłym premierem Meklemburgii, na czele, może zostać odwołany, ale rząd w Schwerinie nie chce tego zrobić. Po usunięciu części ekonomicznej fundacji, Meklemburgia Pomorze Przednie utrzymuje dział zajmujący się ochroną przyrody. Według jego definicji podstawą prawną do likwidacji byłaby tylko „odmowa pracy”, a tymczasem były premier związany z obecną szefową rządu Meklemburgii Manuelą Schwesig i partią SPD pracuje. Jest tak, choć parlament tego landu zdecydował wiosną 2022 roku o konieczności rozwiązania fundacji.

Frankfurter Allgemeine Zeitung / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Tajny protokół Nord Stream 2 z Baltic Pipe w tle