Merkel nie zmienia zdania o Nord Stream 2

20 kwietnia 2021, 13:15 Alert

Niemcy wbrew opinii innych krajów Unii Europejskiej i partnerów NATO nadal chcą realizować kontrowersyjny projekt Nord Stream 2. Wyrażają jednak zrozumienie wobec obaw niektórych państw.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Nord Stream 2

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, zwracając się za pośrednictwem linku wideo do uczestników wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, wyraziła swoje zrozumienie wobec przeciwników projektu, jednak z jej słów wynika, że nadal Niemcy chcą go ukończyć – Opowiadaliśmy się za tym, aby Ukraina pozostała krajem tranzytowym rosyjskiego gazu. Wiem, że istnieją spory dotyczące Nord Stream 2 – powiedziała Merkel.

– Możemy widzieć tutaj konflikt, który jest znacznie szerszy i koncentruje się na pytaniu, jak bardzo chcemy wspierać handel z Rosją, głównie w sektorze energetycznym. Niemcy zdecydowały się na budowę Nord Stream 2. To jest walka polityczna, na którą wielu patrzy inaczej – podkreśliła kanclerz.

Nawalny i napięcia na granicy z Ukrainą

– Niemiecki rząd wraz z innymi krajami naciska, aby Aleksiej Nawalny otrzymał odpowiednią opiekę medyczną – powiedziała Merkel. Dodała również, że gromadzenie się wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą stworzyło „niepokojąco napiętą” sytuację. Podkreśliła, że ważne jest kontynuowanie dialogu w tej sprawie.

Reuters/Bartłomiej Sawicki

USA grożą konsekwencjami w razie śmierci Nawalnego. Unia może się zająć moratorium na Nord Stream 2