Czeska odnoga Nord Stream 2 została oddana do użytku

5 stycznia 2021, 07:15 Alert
Gazociąg Antylopa fot. Net4Gas

Gazociąg Capasity4gas, biegnący przez terytorium Czech, został oddany do eksploatacji. Konstrukcja zwana również „Antylopą” jest połączona z gazociągiem Eugal, który stanowi lądową odnogę Nord Stream 2 w Niemczech.

Lądowa odnoga Nord Stream 2 w Czechach

Czeska inwestycja, której budowa rozpoczęła się w listopadzie 2018 roku kosztowała ponad 560 mln euro. Instalacja posiada przepustowość ponad 27 mld m sześc. rocznie i ma przesyłać gaz z rurociągu Eugal wchodzącego do Czech z Saksoni do niemieckiej sieci przesyłowej w Bawarii.

Według komunikatu spółki, nowy gazociąg zapewnia dostęp do zdywersyfikowanych dostaw gazu po konkurencyjnych cenach, w tym z planowanych terminali LNG w Niemczech. Jednocześnie realizacja projektu wzmacnia strategiczną rolę Republiki Czeskiej w międzynarodowym tranzycie gazu, także z myślą o ewentualnym przyszłym transporcie gazów odnawialnych, w tym wodoru. Firma nie wspomina o głównym celu budowy tej magistrali, którym jest dystrybucja gazu pochodzącego z kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2 – czytamy.

Gazociąg Antylopa fot. Net4Gas

Gazociąg Antylopa fot. Net4gas

Mariusz Marszałkowski

Pędziwol: Gazociąg Polska-Czechy i gra o gaz z Nord Stream 2