Czy Akademik Czerski jest potajemnie przygotowywany do budowy Nord Stream 2?

5 sierpnia 2020, 15:00 Alert
Barka Rossini fot.ShiffBilder.de

Niemiecka gazeta Ostsee-Zeitung donosi, że w porcie Mukran trwają intensywne pracę przygotowawcze statku Akademik Czerski do budowy Nord Stream 2.

Sankcje wobec portów za pomoc Nord Stream 2?

Na początku czerwca do portu Sassnitz w towarzystwie kilku holowników przybyła barka mieszkalna Rossini. Jednostka została zacumowana przy jednym z portowych nabrzeży. Według źródeł gazety, na barce tej zakwaterowanych jest ponad 140 Włochów, Ukraińców, Rosjan i Brytyjczyków. Codziennie autokarami przewożeni są oni do pobliskiego portu Mukran, który jest bazą logistyczną dla projektu Nord Stream 2.

W porcie tym również od początku maja cumuje statek Akademik Czerski, który według doniesień ekspertów musi zostać dostosowany do wykonywania zadań konstrukcyjnych związanych z Nord Stream 2. Według Ostsee Zeitung właśnie do tych prac są kierowani pracownicy zamieszkujący Rossiniego.

Wszystko to odbywa się w tajemnicy. Spółka Nord Stream 2 AG i władze miasta Sassnitz oraz portu nie komentują rewelacji niemieckiej gazety. Według informatorów dziennika, taka zasłona milczenia spowodowana jest obawą niemieckich władz samorządowych oraz włodarzy portu przez wprowadzeniem amerykańskich sankcji.

Zgodnie z projektem nowych sankcji wobec Nord Stream 2, departament stanu może nałożyć kary za wsparcie projektu Nord Stream 2 również przez porty morskie świadczące usługi na rzecz przygotowań do kontynuowania budowy kontrowersyjnego gazociągu.

 Ostsee-Zeitung/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy Fortuna opuściła Nord Stream 2?