Maskirowka budowniczego Nord Stream 2 na wypadek nowych sankcji USA

2 czerwca 2020, 07:00 Alert

Dziennik rosyjski RBK ustalił, że statek Akademik Czerski mający ukończyć Nord Stream 2, któremu grożą nowe sankcje USA, będzie miał nowego właściciela. To może być sposób na uchronienie Gazpromu przed obostrzeniami.

Akademik Czerski
Akademik Czerski w drodze do Nord Stream 2. Fot. Shutterstock

Statek należy obecnie do Samarskiego Funduszu Energii Cieplnej (STIF). Wcześniej należał do Gazprom Fłotu i figurował na liście statków tej firmy co najmniej do lutego 2020 roku.

Jednakże obecnie Akademik Czerski znalazł się na celowniku sankcji amerykańskich. Reuters ustalił, że Amerykanie mogą przyjąć prawo, które obejmie obostrzeniami ten statek. Wcześniej można było usłyszeć o sankcjach wobec firm zachodnich kupujących gaz ze spornego Nord Stream 2. Pomimo tych pogłosek dotąd nie zostały wprowadzone nowe regulacje uderzające w ten projekt.

RBK sugeruje, że STIF jest spółką-córką Gazprom Meżregiongaz, ale nie ma obowiązku raportowania akcjonariatu i mogłaby teoretycznie szybko zmienić właściciela w razie pojawienia się sankcji USA wobec tej firmy za użycie Akademika Czerskiego do ukończenia Nord Stream 2. Kreml przekonuje, że ów statek może dokończyć sporny gazociąg do końca roku lub pierwszego kwartału 2020 roku.

RBK/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowe sankcje USA wobec Nord Stream 2 czy Gazpromu?