Wyłącznik Nord Stream 2 na stole rozmów USA-Niemcy o sankcjach

3 lutego 2021, 07:00 Alert

Niemiecki Handelsblatt informuje, że USA oczekują od Niemiec gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz mechanizmu pozwalającego chronić dostawy gazu przez terytorium ukraińskie w zamian za ewentualne zniesienie sankcji wobec spornego projektu Nord Stream 2. Na razie nie otrzymały odpowiedzi.

Rura gazowa. Fot. Nord Stream 2
Rura gazowa. Fot. Nord Stream 2

Handelsblatt informuje, że Amerykanie chcieliby wypracować mechanizm, który pozwala zatrzymać pracę Nord Stream 2 w razie niebezpiecznego obniżenia poziomu dostaw gazu przez Ukrainę. – Strona niemiecka musi przedstawić rozwiązanie pakietowe. W innym wypadku nie będziemy mogli rozwiązać problemu Nord Stream 2 – mówi źródło niemieckiej gazety.

Amerykanie oczekują także od Niemców, że wesprą rozwój infrastruktury gazowej na Ukrainie, także na poczet dostaw wodoru, dając tym samym szansę Kijowowi na odgrywanie istotnej roli na rynku gazu pomimo powstania Nord Stream 2. Administracja Joe Bidena byłaby gotowa znieść sankcje wobec tego spornego projektu tylko w zamian za gwarancje, że Rosja nie użyje go przeciwko Ukrainie ani krajom regionu.

Tymczasem prorosyjski polityk w Bundestagu Klaus Ernst już skrytykował pomysł stworzenia mechanizmu pozwalającego zatrzymać Nord Stream 2 w razie obniżenia dostaw gazu przez Ukrainę. – Stanowczo sprzeciwiam się pomysłowi mechanizmu zaproponowanego przez USA, który mógłby ograniczyć dostęp do gazu z Rosji w określonych warunkach – powiedział agencji Interfax.

Handelsblatt informuje, że temat Nord Stream 2 padł przy okazji gratulacji kanclerz Angeli Merkel złożonych prezydentowi Joe Bidenowi po przejęciu stanowiska.

Handelsblatt/PRIME/Interfax/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Dlaczego Biden uderzy w Nord Stream 2 i wesprze Trójmorze