Dwa statki pływające pod polską banderą mogą zostać objęte sankcjami wobec Nord Stream 2

26 marca 2021, 15:15 Alert

Dwa statki, które są własnością niemieckiego armatora, ale pływały pod polską banderą, od piątku będą traktowane jako jednostki łamiące sankcje dotyczące budowy Nord Stream 2 – poinformował wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Dodał, że obie jednostki pracują przy gazociągu.

Akademik Czerski
Akademik Czerski w porcie Mukran fot.Mariusz Marszałkowski

Procedura wyrejestrowania w toku

Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski w czwartek poinformował, że z uwagi na stan wyższej konieczności i bezpieczeństwo państwa, dokumenty bezpieczeństwa jednostek pływających Krebs Geo i Krebs Jet utraciły ważność.

– Te dwa statki są własnością niemieckiego armatora; pływają pod polską banderą. Zostały one zarejestrowane w Izbie Morskiej w Gdańsku. Pracują one przy projekcie Nord Stream 2 – powiedział w piątek wiceminister infrastruktury. Witkowski zaznaczył, że „sprawa jest o tyle złożona, że właściciel zarejestrował się w Polsce i jest wpisany w KRS”. – Jeśli MSZ posiada odpowiednie analizy, to nie powinno być problemów w Izbie Morskiej z wyrejestrowaniem tych jednostek – wyjaśnił.

Dodał, że przeanalizowano wszystkie dokumenty, które przedstawiły służby związane z bezpieczeństwem naszego kraju. – Podjęliśmy decyzję, aby rozpocząć procedurę wyrejestrowania ich spod polskiej bandery. Aby Polska nie miała nic wspólnego z tymi dwoma jednostkami – powiedział Witkowski. Wiceminister podkreślił, że „żaden ze statków pływających pod naszą banderą, nie może naruszać ekonomicznych interesów państwa polskiego”.

– Nas nie interesuje, co oni wożą, co oni robią dopóty, dopóki nie zagraża to interesom ekonomicznym naszego kraju. A te dwie jednostki zintensyfikowały w ostatnim czasie swoje prace przy projekcie Nord Stream 2. Od piątku te dwa statki nie powinny pojawić się na naszych wodach. W innym przypadku, zastrzegamy sobie prawo do ich zatrzymania celem przeprowadzenia inspekcji – powiedział wiceminister.

Witkowski przekazał, że procedura wobec tych dwóch jednostek pływających rozpoczęła się już w styczniu. – Właśnie wydaliśmy komunikat na stronie Urzędu Morskiego w Gdyni. Cofnęliśmy im dokumenty dotyczące bezpieczeństwa żeglugi, więc one de facto nie mogą wypłynąć ze swoich portów macierzystych, mają jeszcze banderę polską. I za to odpowiada Izba Morska w Gdańsku – przekazał wiceminister. Przyznał, że odpowiednie dokumenty zostaną przesłane do Sądu Okręgowego w Gdańsku i Izby Morskiej. – Liczymy na pomoc MSZ w załatwieniu tej sprawy do końca – powiedział.

Sankcje

Sekretarz stanu USA Antony Blinken na środowej konferencji prasowej w Brukseli przekazał, że prezydent USA Joe Biden uważa Nord Stream 2 za zły pomysł. Jak dodał, poinformował o tym szefa MSZ Niemiec i powiedział mu, że zaangażowanie w budowę gazociągu jest zagrożone sankcjami amerykańskimi. Blinken na spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maasem jeszcze we wtorek późnym wieczorem w Brukseli podkreślił sprzeciw Waszyngtonu wobec budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.

Polska Agencja Prasowa/Bartłomiej Sawicki

Marszałkowski: Czy flota Gazpromu płynie na odsiecz Nord Stream 2? (FELIETON)