Ostrzeżenie z Niemiec: Fundacja do obrony Nord Stream 2 może się zemścić na ekologach

4 lutego 2021, 06:45 Alert

Organizacja antykorupcyjna Transparency Germany oraz think tank Maecenata Foundation krytykują fundację powstałą w celu obrony projektu Nord Stream 2 przed sankcjami USA. Ostrzegają, że jej działania mogą się zemścić na innych organizacjach, które faktycznie chcą chronić klimat.

Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr
Budowa Nord Stream 2 w Rugii. Fot. Flickr

Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego stworzył z Gazpromem fundację Stiftung Klimaschutz, która ma deklaratywnie służyć ochronie klimatu, ale faktycznie może chronić sporny gazociąg Nord Stream 2 przed sankcjami USA, bo w wersji według ustawy PEESA nie obejmują one podmiotów należących do instytucji państwowych sojuszników amerykańskich, jak samorząd wspomnianego landu niemieckiego.

– Ta konstrukcja pogrywa z wiarygodnością wielu fundacji charytatywnych i społecznych. Obywatele państw demokratycznych powinni móc polegać na fakcie, że takie instytucje prywatne czy publiczne, zajmują się tym co deklarują – mówi Sonja Grolig, członek zarządu Transparency Germany.

Organizacja zgłasza zastrzeżenia odnośnie do celów deklarowanych przez Stiftung Klimaschutz, która teoretycznie ma chronić klimat, ale faktycznie może pozwolić uniknąć sankcji USA projektowi Nord Stream 2. – Rosyjska państwowa spółka Gazprom jest członkiem fundacji przez jej spółkę Nord Stream 2 AG z wkładem w wysokości 20 mln euro. To jest sto razy więcej od wkładu landowego. W zamian ten podmiot ma otrzymać istotny wpływ na proces decyzyjny, jak wybór zarządu. Ta fundacja ma kontynuować budowę gazociągu, w którą nie są zaangażowane podmioty prywatne.

– W tym kontekście można mówić tylko o nadużyciu formuły prawnej fundacji. Fundacje nie powstają po to, by przejmować albo finansować projekty określonych firm – ostrzega przedstawiciel Maecenata Foundation.

Autorzy krytyki Stiftung Klimaschutz ostrzegają, że ta fundacja podważa wiarygodność społeczeństwa obywatelskiego w Niemczech oraz innych fundacji działających niezależnie, które są faktycznie zaangażowane w ochronę klimatu. Mogą one w przyszłości spotkać się z negatywną oceną i utratą reputacji, a w ten sposób ich praca może zostać zmarnowana przez działania wokół Nord Stream 2.

Wojciech Jakóbik

Perzyński: Kim jest Manuela Schwesig i czy zatonie wraz z Nord Stream 2?