Northvolt ma miliardy i rzuca wyzwanie Chinom, a fabryka w Gdańsku już się grzeje

22 sierpnia 2023, 09:30 Alert

Szwedzki Northvolt ogłosił pozyskanie 1,2 mld dolarów finansowania na rozwój magazynów energii na Zachodzie pragnącym uniezależnić się od Chin z obiektem w Gdańsku, który poczynił kolejny krok milowy w ramach rozruchu.

Northvolt Labs. Źródło: Northvolt
Northvolt Labs. Źródło: Northvolt

– W momencie gdy w nowej fabryce Northvolt Dwa w Gdańsku montowane są pierwsze systemy magazynowania energii, Northvolt ogłasza pozyskanie 1,2 miliarda dolarów konwertowalnego finansowania dłużnego na sfinansowanie planów dalszej ekspansji w Europie i Ameryce Północnej – podaje Northvolt. Środki inwestorów z Black Rock, IMCO i CPP Investments mają posłużyć do dalszych inwestycji w magazynowanie energii.

– W tym samym czasie nowa fabryka Northvolt Dwa w Gdańsku wyprodukowała swoje pierwsze systemy magazynowania energii (ESS) w ramach rozruchu linii produkcyjnej – informuje szwedzki koncern. – Northvolt wytwarza systemy bateryjne w wynajmowanym zakładzie w Gdańsku od 2019 roku, natomiast w tym roku zakończył budowę nowej fabryki o powierzchni 25 000 metrów kwadratowych, w której ogniwa bateryjne będą montowane w systemy bateryjne dla klientów z rynków magazynowania energii i przemysłu. Northvolt Dwa planuje rozpocząć dostawy do klientów jeszcze w tym roku, po zakończeniu walidacji linii produkcyjnej.

Northvolt jest producentem magazynów energii z fabrykami w Szwecji i USA, który chce stworzyć alternatywę względem dotychczasowych dostawców z Azji, na czele z Chinami. – Zaangażowanie w globalną dekarbonizację jest bardzo duże, a pozyskane finansowanie wzmacnia naszą pozycję w zakresie zaspokojenia ogromnego zapotrzebowania na zrównoważone rozwiązania bateryjne zarówno w Europie, jak i Ameryce Północnej – ocenia prezes Northvolt Peter Carlsson.

– Niezwykle ważne jest, aby Europa zbudowała własny ekosystem wokół magazynów energii i przyłożyła dużą wagę do stworzenia niezależnego łańcucha dostaw wszystkich krytycznych surowców. Obecnie istnieje bardzo duża zależność od Chin, przede wszystkich w przypadku materiałów, takich jak tlenek litu i grafit. Realizowanych jest wiele inicjatyw, ale aby Europa budowała swoje zdolności przetwórcze, potrzebujemy ich jeszcze więcej – mówił Carlsson w BiznesAlert.pl.

Northvolt / Wojciech Jakóbik

Carlsson: Northvolt buduje w Polsce ogniwo europejskiego łańcucha dostaw magazynów energii (ROZMOWA)