Zielone światło dla fabryki baterii w Szwecji
Fabryka baterii litowo – jonowych do pojazdów elektrycznych, która ma powstać w szwedzkiej gminie Skellefteå, otrzymała pozwolenie środowiskowe. Dzięki temu budowa może niebawem ruszyć.
Inicjatywa Northvolt wybuduje fabrykę na północy Szwecji. Pozwolenia udało się uzyskać w ciągu sześciu miesięcy od złożenia wniosku. Dzięki niemu do 2020 roku powstanie pierwsza część inwestycji. Będzie ona w stanie produkować rocznie ogniwa o pojemności 8 GWh. Cała fabryka będzie gotowa w 2023 roku, wtedy jej produkcja będzie wynosiła rocznie co najmniej 32 GWh.
Terminy będą dotrzymane
Fabryka baterii litowo – jonowych w Skellefteå to ważne przedsięwzięcie ze względu na politykę władz europejskich mającą na celu rozwój rynku paliw alternatywnych na potrzeby transportu. Prezes i założyciel Northvolt Peter Carlsson powiedział 8 czerwca 2018 roku, po otrzymaniu pozytywnej decyzji środowiskowej, że to – krok milowy dla Northvolt. Przewiduje on, że terminy zostaną dotrzymane i w efekcie pierwsza część inwestycji zostanie zrealizowana w 2020 roku.
Przedsięwzięcie międzynarodowe
Początki Northvolt to 2017 rok. Od tej pory spółce udało się nawiązać współpracę z: ABB, Nemasca Lithium, Scania, SECI, Siemens, Skellefteå Kraft oraz z Vestas. Wsparcie finansowe Northvolt pochodzi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego i Szwedzkiej Agencji Energetycznej. Northvolt ma już pierwsze zamówienia, między innymi od firmy Epiroc dostawcy maszyn górniczych zeroemisyjnych.
Agata Rzędowska