Norwedzy połączą Arktykę z Europą. Region nie traci zainteresowania

2 października 2015, 06:53 Alert

(Barents Observer/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Ułożono ostatnią część 482 km gazociągu Polared, który jest pierwszą norweską magistralą sięgającą Koła Podbiegunowego.

Wspomniany fragment podwodnej infrastruktury połączy złoże Aasta Hansteen z zakładem przetwórstwa gazu znajdującego się na półwyspie Nyhamna znajdującym się na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Jak poinformował Statoil w swoim oświadczeniu prasowym rurociąg składa się z ponad 40 tysięcy rur.

W wyniku zaplanowanego na 2017 rok rozpoczęcia jego eksploatacji pozwoli on na wykorzystanie całego wolumenu wydobywanego ze złoża a także z sąsiadujących z nim pól. Rezerwy są szacowane na ok. 47 mld m3 gazu. W jego sąsiedztwie Statoil odkrył kilka złóż, w tym Snefrid Nord. Przepustowość gazociągu ma wynieść do 70 mln m3 surowca dziennie – podaje norweska spółka.

Gazociąg ma średnicę 36 cali (914 mm) i jest ułożony na głębokości 1260 m. Inwestycja w ramach tego projektu jest szacowana na 7,5 mld koron. Jest to kwota o 30 procent niższa niż ta, którą zakładał budżet., informuje Statoil.

– Dzięki temu gazociągowi zostanie otwarta możliwość eksportu gazu do Europy z zupełnie nowego regionu a istnienie infrastruktury uczyni to miejsce bardziej perspektywicznym pod względem planów dotyczących prac geologiczno-poszukiwawczych – stwierdził dyrektor ds. projektów Statoil Torger Rød.

W marcu media informowały, że wydobycie gazu na północnych wodach norweskich nabiera tempa. Według danych Patchwork Barents w 2014 roku wydobycie surowca na norweskim szelfie znajdującym na północ w stronę koło podbiegunowego wynosiła 7,46 mln m3. Jest to dla tego regionu największy roczny wskaźnik od momentu jego zagospodarowania.

Lwia część wydobywanego w norweskiej części Arktyki surowca pochodzi z najbardziej wysuniętego na północ projektu Snøhvit LNG, który w 2014 roku osiągną rekord wydobycia – 5,22 mln m3.

W pierwszej połowie 2015 roku Norwegia wydobyła 56 mld m3 gazu czyli o 8,3 procent więcej od prognoz ze stycznia tego roku. W całym 2015 roku wydobycie gazu ziemnego w Norwegii ma wzrosnąć o 1,8 procent do 113 mld m3. Rekord wydobycia padł w 2012 roku kiedy osiągnęło ono poziom 114,7 mld m3.

Chociaż brytyjsko-holenderski Shell ogłosił wycofanie z Arktyki, to nie oznacza to odwrotu firm europejskich. Poszukiwaniami w regionie jest zainteresowane, oprócz Statoila, włoskie ENI. Zamierza zainwestować w projekt naftowy Goliat w norweskiej Arktyce 5,5 mld dolarów do końca tego roku.

Czytaj więcej:

Norwegia zwiększa wydobycie gazu by rekompensować straty spowodowane niską ceną

Norwegia: zielone światło dla projektu naftowego na Morzu Północnym

Norwegia zwiększyła wydobycie węglowodorów