AlertWszystko

Norwedzy zapraszają firmy do kolejnych złóż ropy i gazu

Platforma naftowa w pobliżu Stavanger

(Norwegian Petroleum Directorate/Piotr Stępiński/Bartłomiej Sawicki)

Norweskie ministerstwo ropy i energii przedstawiło potencjalnym  inwestorów listę bloków w ramach kolejnej rundy udzielania licencji na prawo do eksploatacji węglowodorów na w obrębie wyznaczonych obszarów (Awards in Predefined Areas – APA)  na szelfie kontynentalnym. W poprzedniej rundzie licencyjnej, prawo na poszukiwanie i wydobywanie węglowodorów uzyskało m.in. PGNiG.   

Inwestorom zastaną przedstawione licencje na 24 bloki znajdujące się na szelfie Morza Norweskiego oraz 32 bloki na Morzu Barentsa – łącznie 56 bloków.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 6 września 2016 roku. Zwycięzcy zostaną wyłonieni w pierwszym kwartale 2017 roku.

TFO2015

W poprzedniej rundzie inwestorom zaproponowano licencje na eksploatacje 27 bloków na Szelfie Morza Północnego, 24 na Morzu Norweskim oraz 5 na szelfie Morza Barentsa. Udział zgłosiły wówczas 43 spółki, z których 37 została zaproponowana co najmniej jedna licencja. Wówczas polski koncern PGNiG został, udziałowcem 4 nowych koncesji, w tym na jednej będzie pełnić role Operatora.

W ramach rund licencyjnych APA (Awards in Predefined Areas) zaprezentowano bloki znajdujące się w bliskiej odległości od obecnie eksploatowanych złóż oraz ich infrastruktury. Zachęca to do poszukiwania niewielkich złóż dla utrzymania poziomu wydobycia.

– Przydział nowych interesujących obszarów poszukiwawczych ma decydujące znaczenie dla utrzymania zatrudnienia, aktywności wydobywczej i tworzenia wartości na norweskim Szelfie Kontynentalnym. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji. Zaoferowanie firmom naftowym nowych możliwości poszukiwawczych, w sposób szybki i  przewidywalny jest jednym z filarów polityki naftowego rządu – mówi Norweski minister przemysłu naftowego i energetyki, Tord Lien.

Większa część nieodkrytych złóż może znajdować się na Morzu Barentsa, ale eksploatowanie nowych terenów wymaga albo rozbudowy morskich rurociągów o setki kilometrów na północ, albo budowy nowych terminali LNG. Tymczasem, według prognoz lobby przemysłowego, wielkość inwestycji w latach 2014-2017 w norweski sektor naftowy oraz gazowy, ze względu na niskie ceny ropy spadnie o blisko 40 procent.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X