AlertEnergetykaLotniskaRopa

Norwedzy zdobyli kilka nowych kontraktów z brazylijskim gigantem naftowym

Statek Ostap Szeremeta

Statek Ostap Szeremeta fot. Gazprom Fłot

Norweski właściciel statków, grupa DOF, zdobyła kilka nowych kontraktów z brazylijskim gigantem naftowym Petrobras, co zaowocuje wysłaniem trzech statków do pracy dla tej firmy. Statki typu AHTS (anchor handling tug and supply), Skandi Jupiter i Skandi Mercury, zostały zakontraktowane przez Petrobras do działania jako AHTS 230t BP.

Obecnie oba statki operują na Morzu Północnym i zostaną przeniesione do Brazylii po modyfikacjach, które są wymagane przez Petrobras. Kontrakty mają rozpocząć się w drugim lub trzecim kwartale 2025 roku, z trzyletnim okresem trwania oraz opcjami przedłużenia.

Dodatkowo, brazylijski statek wielozadaniowy (MPSV) Skandi Salvador, wyposażony w dźwig AHC o udźwigu 140 ton i dwa zdalnie sterowane pojazdy podwodne (WROV), został wynajęty przez kontraktora 1. Tier EPCI-SURF do wsparcia działań Petrobras w polach pre-salowych. Kontrakt ten zaczyna się natychmiastowo i został podpisany na okres 180 dni z opcją przedłużenia. Skandi Salvador przejdzie z obecnych operacji w Libra, a do tego czasu kontrakt będzie realizowany przez statek Geoholm.

DOF Subsea Brazil dostarczy również usługi badawcze na obu statkach w ramach równoległego kontraktu. CEO grupy DOF, Mons S. Aase, wyraził zadowolenie z nowych kontraktów, podkreślając ekspansję floty DOF oraz bazy klientów w Brazylii.

We wrześniu 2023 roku DOF i Petrobras podpisały kontrakty na usługi o wartości ponad 260 milionów dolarów na prace badawcze i inspekcyjne. DOF zdobył również niedawno kontrakty na kilka innych statków, w tym Skandi Amazonas, Skandi Rio, Skandi Vitória, Skandi Niterói i Skandi Botafogo. Dodatkowo, DOF ma nabyć firmę Maersk Supply Service, co zwiększy flotę o dodatkowe 22 statki.

Offshore energy wind / Mateusz Gibała

Sawicki: PKN Orlen składa wniosek o przejęcie Lotosu. Co zbada Bruksela?


Powiązane artykuły

Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Partner polskiego atomu zacieśnia współpracę z Ukrainą

Westinghouse, podpisał umowę z Energoatomem, ukraińskim państwowym operatorem elektrowni jądrowych, dotyczącą wspólnego rozwoju zdolności w zakresie montażu zestawów paliwowych na...

Ceny ropy zwyżkują. Analityk: Polityka celna USA rodzi niepewność

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują. W centrum uwagi inwestorów pozostają dane o zapasach surowca, globalna polityka...

Udostępnij:

Facebook X X X