Norwegia dostosowuje budżet na 2025 rok, bo rosną koszty na projekty offshore Equinor

8 października 2024, 16:30 Alert

Norwegia zaktualizowała swój budżet na 2025 rok, aby uwzględnić status 13 projektów realizowanych przez państwową firmę energetyczną Equinor. Projekty te, wśród których znajdują się m.in. Johan Castberg, Snøhvit Future i Oseberg gas phase 2, mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostaw ropy i gazu do Europy. Władze Norwegii, zdając sobie sprawę z rosnących kosztów, włączyły te projekty do planu budżetowego, aby zminimalizować wpływ przekroczeń kosztów na przyszłe inwestycje.

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay
Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Zgodnie z nowym budżetem, łączne koszty inwestycji związanych z projektami wynoszą 198 miliardów NOK (około 18,6 miliarda dolarów), z zarejestrowanym wzrostem kosztów o 3% w ciągu ostatniego roku. To oznacza dodatkowe 6,5 miliarda NOK (około 6,1 miliarda dolarów) w kosztach. W sumie, od momentu opracowania planów rozwoju i operacji, wzrost ten sięgnął 32,9 miliarda NOK (około 3,1 miliarda dolarów). Zmiany te są wynikiem różnych czynników, w tym wahań kursów walut.

Wśród projektów, które odnotowały znaczące przekroczenia kosztów, znajduje się Johan Castberg, gdzie koszty wzrosły o 2,2 miliarda NOK (około 206,5 miliona dolarów) z powodu dłuższego czasu przebywania jednostki FPSO w stoczni Aker Solutions. Dodatkowo, ogólny wzrost kosztów dla tego projektu sięga 25,7 miliarda NOK (około 2,4 miliarda dolarów), z czego 31% stanowią efekty walutowe. Władze Equinor zwracają uwagę na potrzebę dostosowania budżetów do rzeczywistych kosztów, aby utrzymać projekty na właściwej ścieżce.

Kolejnym projektem, który doświadczył istotnych wzrostów kosztów, jest OGP 2, związany z częściową elektryfikacją Oseberg Field Centre i platformy Oseberg Sør. W ciągu ostatniego roku koszty wzrosły o 1,2 miliarda NOK (około 112,6 miliona dolarów). Władze Equinor wskazują na opóźnienia w dostawach transformatorów, które zostały zniszczone w pożarze fabryki Hitachi, jako jedną z przyczyn wzrostu kosztów, co zmusiło firmę do przesunięcia terminu zakończenia projektu na late 2027 roku.

Mimo tych wyzwań Equinor pozostaje optymistyczny co do przyszłości swoich projektów. W 2023 roku działalność firmy przyczyniła się do wysokiej aktywności w przemyśle, generując 25 miliardów NOK dla norweskiego sektora dostawczego. Władze Norwegii podkreślają znaczenie tych projektów dla długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego Europy, co stawia Equinor w centralnym punkcie strategii energetycznej kraju na przyszłość.

Offshore energy / Mateusz Gibała

Chiny i Norwegia uzgodniły regularne rozmowy o zielonej transformacji