Norwegia przesłała do krajów Europy rekordowe ilości gazu. Norweski koncern Gassco poinformował o wzroście przesyłu gazu do Niemiec, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii w 2016 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Rosyjski Gazprom także przedstawił dane o wzroście dostaw gazu ziemnego w porównaniu do poprzednich lat. Gazprom wciąż pozostaje największym dostawcą „błękitnego paliwa” do Europy.
Norweska infrastruktura kończą się rezerwy mocy
Gassco poinformował, że w 2016 roku przesłał do Niemiec, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii rekordowe wolumeny surowca sięgające 108,56 mld m3. Rok wcześniej, który także uchodził wówczas za rekordowy, przesłano 108,44 mld m3 gazu. – Dostawy pokazują, że europejski popyt na norweski gaz jest wyższy niż kiedykolwiek – zaznaczył Frode Leversund, prezes Gassco. Średnie obciążenie infrastruktury przesyłowej wyniosło w zeszłym roku 99,7 proc. Rok wcześniej było to 99,38 proc. Wzrasta także eksport „kondensatu gazu ziemnego (NGL) z instalacji w Kårstø i Kollsnes na południowym i zachodnim wybrzeżu. Przesłano łącznie 10 mln ton surowca, a rok wcześniej było to 9,6 mln ton.
Polska postuluje rozbudowę infrastruktury przesyłowej z Norwegii
Polska razem z Danią i Norwegią planuje wybudowanie elementów Korytarza Północnego, co pozwoliłoby na zwiększenie przepustowości gazociągów z Norwegii i pozwoliłoby na zwiększenie możliwych mocy przesyłowych. Projekt połączenia szelfu norweskiego poprzez Danię z polskim wybrzeżem, zakłada budowę pięciu elementów:
- budowę po duńskiej stronie „spinki” (tie-in) do norweskiego systemu przesyłowego na Morzu Północnym, która połączy Danię z Norwegią i umożliwi przesył surowca;
- rozbudowę istniejącej zdolności przesyłowej w Danii z zachodu na wchód;
- budowę połączenia gazowego między Polską a Danią (Baltic Pipe);
- budowę tłoczni gazu;
- rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.
Zgodnie z pracami nad studium wykonalności projektu, które miały zakończyć się do końca 2016 r., projekt dotyczy analizy planu budowy gazociągu Baltic Pipe o przepustowości do 10 mld m3 oraz pozostałych elementów Korytarza Norweskiego. Inwestycja zgodnie z informacjami Gaz-Systemu oraz Energinet.dk powinna być gotowa do 2022 roku.
Gazprom z kolejnym rekordem
O kolejnym rekordzie przesyłu gazu do Europy informuje także rosyjski Gazprom. W 2016 roku Rosjanie dostarczył do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) 179,3 mld m3, ustanawiając rekord. W 2013 roku rosyjski koncern wysłał 161 mld m3 a w 2015 roku 158,6 mld m3.
W porównaniu z 2015 rokiem w 2016 udział Gazpromu na europejskim rynku gazu wzrósł z 31 do 33,5 procent.
LNG World News/Gazprom Export/BiznesAlert.pl