31 marca 2025 roku norweski fundusz majątkowy, wart 1,3 biliona dolarów, ogłosił zakup 15 procent udziałów w dwóch morskich farmach wiatrowych RWE w Niemczech za 1,2 miliarda euro – podaje Reuters. Inwestycja w Nordseecluster to kolejny krok funduszu w kierunku odnawialnych źródeł energii.
31 marca 2025 roku Reuters poinformował, że norweski państwowy fundusz majątkowy (Norges Bank Investment Management, NBIM), jeden z największych inwestorów na świecie, nabył 15 procent udziałów w dwóch morskich farmach wiatrowych Nordseecluster, należących do niemieckiej firmy RWE. Transakcja, warta 1,2 miliarda euro, obejmuje farmy o łącznej mocy 1,6 GW, zlokalizowane w niemieckiej części Morza Północnego. To kolejny krok funduszu w kierunku odnawialnych źródeł energii, po wcześniejszych inwestycjach w projekty wiatrowe i słoneczne w Europie.
Norweski fundusz, zarządzający aktywami o wartości 1,3 biliona dolarów, kupił 15 procent udziałów w projekcie Nordseecluster, który składa się z dwóch farm wiatrowych budowanych przez RWE. Farmy, zlokalizowane w niemieckiej części Morza Północnego, będą miały łączną moc 1,6 GW, co pozwoli zasilić 1,6 miliona gospodarstw domowych rocznie (RWE). Budowa pierwszej fazy (Nordseecluster A) rozpocznie się w 2026 roku, a drugiej (Nordseecluster B) w 2028 roku, z pełnym uruchomieniem w 2029 roku. Wartość transakcji – 1,2 miliarda euro – odzwierciedla rosnący apetyt funduszu na zielone inwestycje.
Nordseecluster to jeden z największych projektów wiatrowych w Niemczech. Farmy będą wyposażone w 104 turbiny Vestas o mocy 15 MW każda, co czyni je jednymi z najpotężniejszych na świecie. RWE, które zachowa 85 procent udziałów, podkreśla, że projekt pozwoli uniknąć emisji 2,4 miliona ton CO2 rocznie (przy założeniu 1,5 kg CO2/kWh dla energii z węgla).
– To strategiczne partnerstwo z norweskim funduszem wzmacnia nasze ambicje w OZE – powiedział Sven Schulemann, dyrektor Nordseecluster w RWE.
Norweski fundusz stawia na OZE
Inwestycja w Nordseecluster to kolejny krok norweskiego funduszu w kierunku odnawialnych źródeł energii. Fundusz, który od 2020 roku ma zgodę parlamentu na inwestowanie w projekty OZE, wcześniej nabył udziały w farmie wiatrowej He Dreiht w Niemczech m oraz w projektach wiatrowych i słonecznych w Holandii i Hiszpanii. W 2019 roku fundusz ogłosił, że wycofa się z inwestycji w 134 firmy naftowe i gazowe, warte 8 miliardów dolarów, zachowując jednak udziały w spółkach z sektorem OZE, jak Shell czy BP.
– Przyszłość jest zielona, nawet dla narodów, które wzbogaciły się na paliwach kopalnych – zauważyli eksperci w 2019 roku, gdy fundusz ogłosił swoje plany. Norwegia, która w 2024 roku wygenerowała 98 procent energii elektrycznej z OZE wykorzystuje zyski z ropy i gazu do finansowania transformacji energetycznej. Fundusz planuje dalsze inwestycje w OZE – w 2025 roku przeznaczy na ten cel 5 miliardów dolarów, co stanowi 0,4 procent jego portfela.
Reuters / Mateusz Gibała