Nowa Kompania Węglowa powstanie w I kwartale 2016 r.

21 grudnia 2015, 11:30 Alert
Kopalnia Turów
Odkrywka w Turowie

(Kompania Węglowa)

Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski przebywał w piątek, 18 grudnia na Śląsku. W siedzibie Kompanii Węglowej spotkał się z zarządem Spółki oraz z przedstawicielami organizacji związkowych. Ministrowi towarzyszyli Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Energii oraz Wojciech Kowalczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu.

Podczas spotkania z dziennikarzami minister Tchórzewski przedstawił plany rządu dotyczące przyszłości Kompanii Węglowej.

– W skład nowej spółki wejdzie 11 kopalń. Chcemy wszystkim dać szansę – stwierdził minister. Dodał, że najważniejszą kwestią jest znalezienie inwestorów po to, żeby nowa spółka nie tylko mogła spłacać długi, ale przede wszystkim inwestować, by wydłużyć okres eksploatacji złóż.

Minister zauważył, że powołanie Nowej Kompanii Węglowej opóźniło się, co generuje dodatkowe straty. Zamiarem rządu jest zakończenie prac związanych z powołaniem nowego podmiotu do końca I kwartału 2016 r. Odpowiadając na pytania dziennikarzy Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że spółki energetyczne, jako blisko związane z górnictwem mogą być w naturalny sposób zaangażowane kapitałowo w powstanie nowej spółki, ale nie będą jedynymi udziałowcami.

Krzysztof Tchórzewski zaznaczył, że otrzymał deklarację współpracy strony społecznej, która będzie na bieżąco informowana o kolejnych krokach rządu w procesie tworzenia nowej spółki węglowej.

Przekazał także informację, że w porozumieniu z ministerstwem Krzysztof Sędzikowski, prezes zarządu KWSA pozostaje na swoim stanowisku.

Minister poinformował również o sukcesach negocjacyjnych strony polskiej na zakończonym w Paryżu szczycie klimatycznym COP21, gdzie nasze racje spotkały się z przychylnością. Czekają nas jednak trudne negocjacje na forum Unii Europejskiej, w związku z podpisanymi uprzednio zobowiązaniami. Podkreślił, że przedłużenie czasu obowiązywania ustawy o funkcjonowaniu górnictwa nie powinno napotkać na opór ze strony Unii.