Strategia Jastrzębskiej Spółki Węglowej prawdopodobnie zostanie ogłoszona w czerwcu – zasygnalizował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Wśród jej filarów wymienił utrzymanie rynku eksportowego i zintensyfikowanie działalności innowacyjnej.
„Z tego, co zarząd parę tygodni temu wspominał w rozmowach, to powinno to się wydarzyć do wakacji, czyli czerwiec powinien być tym miesiącem, kiedy kolejna spółka (górnicza – PAP) – po Bogdance, po Polskiej Grupie Górniczej – ogłosi swoją strategię” – powiedział Tobiszowski podczas wizyty w należącej do JSW kopalni Budryk w Ornontowicach (Śląskie).
Strategia Bogdanki z grupy Enea, obejmująca lata 2017-2025 (z perspektywą do 2030 r.), została ogłoszona w lutym br. Swoją strategię na lata 2017-2030 PGG ogłosiła podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w ub. tygodniu.
Odnosząc się do przygotowywanej strategii dla JSW, Tobiszowski zaznaczył, że niektóre jej elementy są już realizowane; wskazał też, że w pracach nad nią trwa „ostatnia analiza dotycząca przepływów finansowych”. „Rynek jest nam przychylny, zaczęło nam zazębiać nasz plan inwestycyjny i stąd jest ważne, aby umieć perspektywicznie zaprezentować kwestie strategii” – ocenił.
Sygnalizując, że w strategii znajdą się przedsięwzięcia związane z innowacyjnością (wraz z organizującą je wydzieloną spółką) wiceminister podkreślił, że wypracowywany dokument ma „służyć głębokiemu pójściu krok do przodu, abyśmy również umieli nasze górnictwo permanentnie unowocześniać”.
„Wyzwania bowiem są coraz większe – na dzisiaj umiemy im sprostać, ale mając pewną bazę i wdrażając innowacje, możemy być coraz lepsi, skuteczniejsi. Bardzo mi zależy, abyśmy mogli wreszcie nasze know-how, czyli naszą umiejętność zarządzania, inwestycji w górnictwie, transferować poza Polskę i na tym zbijać kapitał” – zadeklarował.
Wiceszef ME potwierdził sugestię dziennikarzy, że strategia JSW będzie miała horyzont podobny, co strategia PGG. Wyjaśnił, że chodzi o „określenie podobnych czasokresów” w kontekście uwarunkowań rynkowych, ale też m.in. inwestycyjnych.
Dopytywany o filary strategii JSW, Tobiszowski wymienił m.in. utrzymanie rynku eksportowego i działalność innowacyjną. „JSW ma dobrze rozpoznany rynek eksportowy. Na tym rynku, przynajmniej w pewnym obszarze, są dzisiaj właściwie bezkonkurencyjni. Utrzymanie tego rynku to jedno. Dwa, to obudowanie się tym, co będzie niedługo prezentowane – abyśmy mogli wdrażać w polskie kopalnie innowacyjną technikę czy nowoczesne przedsięwzięcia; to niech się też wokół Jastrzębskiej dzieje” – zaznaczył wiceminister.
Wskazał też m.in. na działania JSW związane z tworzeniem centrum logistycznego na powierzchni przekazanej do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalni Krupiński, a także na wykorzystanie metanu pozyskiwanego z kopalń Budryk i Krupiński.
„Niewykluczone, że będziemy tu zastanawiać się także nad innymi kopalniami, ale JSW musi ocenić, czy nie będzie to ze szkodą dla dostępności złoża – bo są pewne pomysły, które jeszcze nie do końca mamy rozpoznane w Polsce” – zasygnalizował wiceminister.
Dodał, że we współpracy z PGNiG mógłby wówczas powstać program przemysłowego wykorzystania metanu, szacowany w perspektywie lat 2021-22 na uzupełnienie polskiego potencjału wydobycia gazu – w skali 1-1,5 mld m sześc. gazu.
28-30 czerwca 2017 r. w należącej do JSW kopalni Pniówek ma odbyć się Międzynarodowe Forum Górnicze. Zgodnie z informacją spółki z ub. tygodnia, konferencja ma towarzyszyć powstaniu ośrodka badawczo-rozwojowego pod nazwą Jastrzębskie Centrum Innowacji i Rozwoju – JSW Innowacje. Spółka ma być kompleksowym zapleczem badawczo-rozwojowym całej grupy kapitałowej, nastawionym na bliską współpracę z polskimi ośrodkami naukowymi.
JSW obecnie realizuje warunki zawartego w sierpniu 2016 r. porozumienia z obligatariuszami w sprawie nowych zasad spłaty wyemitowanych przez spółkę obligacji na kwotę ok. 1,3 mld zł. Wraz z późniejszą emisją obligacji dla TF Silesia, kwota ta wynosi ok. 1,6 mld zł.
Polska Agencja Prasowa