AtomEnergetyka

Nowacki: Atom to sposób na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Tomasz Nowacki / fot. BiznesAlert.pl

Podczas wystąpienia w Sejmie, Tomasz Nowacki, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii przypomniał, że energetyka jądrowa jest mocno zakorzeniona we wszystkich dokumentach strategicznych dotyczących polskiego rynku energii.

– Jest o niej mowa nie tylko w projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, ale również w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju – powiedział.

Jego zdaniem energetyka jądrowa pozwoli sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną, zapewni jej stabilne dostawy, a także pozwoli na utrzymanie cen na przewidywalnym poziomie. – Blok jądrowy pracuje niezależnie od warunków pogodowych. Wymagany jest jedynie wysokowydajny obieg chłodzenia. Co więcej nie wymaga on wielkiego zapotrzebowania na paliwo jądrowe. Raz na co najmniej 18 miesięcy, blok o mocy 1000-1600 MW wymaga tylko dostarczenia 2 ciężarówek paliwa. Rynek paliwa jądrowego jest bardzo dobrze zdywersyfikowany. Możemy je kupować od państw należących do NATO lub innych, z którymi Polska ma dobre relacje – powiedział.

Zaznaczył, że rozwój energetyki jądrowej to także szansa na rozwój cywilizacyjny naszego kraju i zaangażowanie polskich spółek w realizację projektu.

Zgodnie z założeniami pierwszy blok jądrowy o mocy 1-1,5 GW ma powstać do 2033 roku. W perspektywie 2043 roku ma powstać 6 bloków jądrowych o mocy 6-9 GW. – Zapewniamy warunki formalno-prawne oraz finansowanie budowy i funkcjonowania elektrowni jądrowej – mówił dyrektor Nowacki.

– Atom nie zdominuje miksu energetycznego i nie zastąpi całkowicie węgla, ale będzie istotnym filarem polskiego systemu elektroenergetycznego, nie tylko zeroemisyjnym, ale i stabilnym źródłem energii– dodał.

Jego zdaniem analizowane są różne technologie. – Za perspektywiczną uznaje się rolę małych reaktorów jądrowych – wysokotemperaturowych i modularnych (SMR, HTR), które mogą zostać zastosowanie w przemyśle. Przy czym, ich aktualny poziom rozwoju technologicznego jest zbyt niski, aby móc mówić o konkretnych projektach ich wdrażania.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X