AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Nowe sankcje unijne bez pełnego embargo na LNG z Rosji

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Gazowiec Christoph de Margerie realizujący dostawy Novateku. Fot. Novatek

Beata Płomecka z Polskiego Radio dotarła do założeń czternastego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji zawierającego przepisy uderzające w sektor energetyczny Rosji, ale niewprowadzające pełnego embargo na jej LNG.

Wbrew wcześniejszym sugestiom propozycja Komisji Europejskiej ma według Beaty Płomeckiej dotyczyć przeładunku LNG w portach europejskich, a zatem reeksportu, na przykład do Chin. To zmiana w stosunku do doniesień, jakoby Komisja miała zaproponować embargo na dostawy rosyjskiego gazu skroplonego którego dotarło do Europy około 22 mld m sześc. w 2023 roku.

Kolejne sankcje uderzają w flotę widmo Rosji wymieniając określone tankowce pomagające omijać dotychczasowe restrykcje na czele z ceną maksymalną narzuconą przez G7, Unię Europejską, Australię i Nową Zelandie. Mają także uderzać z nazwy w projekty Arctic LNG 2 oraz Murmańsk LNG wzorem podobnych rozwiązań zastosowanych przez USA.

Precedensem ma być objęcie firm chińskich razem z tymi pochodzącymi z innych krajów, które pomagają Rosjanom omijać sankcje wprowadzone dotychczas.

Inwazja Rosji na Ukrainie pociągnęła za sobą szereg nowych sankcji Zachodu. Nie ma jednak wciąż zakazu importu gazu z Rosji. Komisja Europejska przekonuje, że państwa członkowskie będą mogły porzucić bezpiecznie to źródło do końca tego roku a program REPowerEU zakłada rozstanie z surowcami rosyjskimi do 2027 roku. Mimo to część krajów członkowskich dalej sprowadza gaz rosyjski, między innymi w formie skroplonej.

Informacyjna Agencja Radiowa / Wojciech Jakóbik

Amerykanie chcą dobić nadzieję LNG Rosji


Powiązane artykuły

Taki plan ma NATO na wypadek ataku Rosji. “Ekspresowa odpowiedź”

W przypadku rosyjskiego ataku na kraje Sojuszu, NATO zniszczyłoby siły przeciwnika zmasowanym ogniem dalekiego zasięgu – twierdzi były dyrektor departamentu...
Krzysztof Galos, wiceszef resortu i Główny Geolog Kraju. Źródło wikimedia

MKiŚ: Odkrycie nowych złóż ropy na Bałtyku musi zostać potwierdzone

– Ministerstwo klimatu i środowiska będzie mogło potwierdzić informacje o odkryciu największego złoża węglowodorów w Polsce w pobliżu Świnoujścia dopiero...
Satelity zostały wyniesione na orbitę w ramach misji SpaceX

Polska szykuje się do wejścia kapitałowego w ICEYE

Warszawa finalizuje rozmowy w sprawie zakupu udziałów w polsko-fińskiej ICEYE, producencie satelitów radarowych. Inwestycja państwowa – finansowana przez Bank Rozwoju...

Udostępnij:

Facebook X X X