Nowe Urbino 12 electric oraz nowe Urbino 12 LE na targach Busworld 2015 w belgijskim Kortrijk

10 września 2015, 12:00 Infrastruktura

Podczas tegorocznych targów Busworld, które odbędą się w dniach 16-21 października 2015 w belgijskim Kortrijk, firma Solaris zaprezentuje innowacyjne autobusy nowej generacji – Urbino 12 electric oraz niskowejściowe Urbino 12 LE, stworzone z myślą o trasach podmiejskich.

Światowa premiera nowych niskopodłogowych Solarisów Urbino w wersji 12- i 18-metrowej miała miejsce rok temu na targach IAA Nutzfahrzeuge w Hanowerze. Autobusy te zostały bardzo dobrze przyjęte przez operatorów i już znalazły nabywców w kilku europejskich państwach. Podczas targów Busworld 2015 polski producent nowoczesnych pojazdów komunikacji miejskiej zaprezentuje kolejne modele z rodziny Urbino w ich nowej odsłonie. Premiery autobusu elektrycznego oraz niskowejściowego z klasy MAXI zbudowanych na bazie najnowszej konstrukcji stanowią kolejny etap zmiany generacyjnej, którą konsekwentnie przeprowadza Solaris.

Nowy Solaris Urbino 12 electric
Bezemisyjne Urbino 12 electric w nowym designie stanowi najbardziej nowatorską pozycję w ofercie polskiego producenta. W 12-metrowym autobusie została zamontowana innowacyjna oś elektryczna ZF AVE 130 III generacji, w którą wbudowane są dwa niezależne silniki elektryczne. Rozwiązanie to pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni pasażerskiej, a także obniżenie masy pojazdu. Niska waga Urbino wynika dodatkowo z faktu, że konstrukcja nowego Solarisa jest o kilkaset kilogramów lżejsza od swojego poprzednika. W elektrobusie zainstalowano baterie o pojemności 240 kWh, wyposażono go również w innowacyjny system ładowania dachowego oraz dodatkowo w złącze plug‑in. Trzy najnowsze elektryki Solarisa zamówiło już hanowerskie przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej üstra Hannoversche Verkehrsbetriebe.

new_urbino_12_le

Nowy Solaris Urbino 12 LE
Niskowejściowe Urbino 12 w nowej odsłonie jest najnowszą propozycją Solarisa w ofercie autobusów podmiejskich. Konstrukcja nowego Urbino 12 LE gwarantuje, że pojazd ten jest zdecydowanie lżejszy od swojego poprzednika, oferuje przy tym więcej przestrzeni oraz odznacza się zwiększoną pojemnością pasażerską. Prezentowany na targach autobus jest wyposażony w silnik Cummins ISB6.7, spełniający najbardziej restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. Dodatkowo ujednolicenie wyglądu pojazdów opartych na nowej konstrukcji pozwoli przewoźnikom posiadającym w swojej flocie różne rodzaje autobusów Solarisa na zastosowanie wielu tych samych elementów wyposażenia oraz części zamiennych.

Kolejne premiery
Na targach Busworld 2015 Solaris zaprezentuje również autobus, który jest rozwiązaniem koncepcyjnym w segmencie klasy MIDI. Niebawem polski producent przedstawi kolejne modele niskopodłogowych pojazdów w nowej odsłonie, będą to nowe Urbino 12 z napędem CNG oraz nowe Trollino 12.

new_urbino_12_electric

Zaproszenie na Busworld 2015
Nowy Solaris Urbino 12 electric, nowy Solaris Urbino w wersji LE oraz autobus koncepcyjny w klasie MIDI zostaną po raz pierwszy zaprezentowane publicznie podczas targów Busworld, które odbywają się w dniach 16-21 października 2015 roku w Kortrijk w Belgii. Najnowsze produkty Solarisa będzie można zobaczyć na terenie Kortrijk Xpo na stoisku numer 406 w hali 4.

Źródło: Solaris Bus & Coach S.A.