AlertAtomEnergetyka

Nowelizacja specustawy jądrowej ma przyspieszyć duży i mały atom w Polsce

Dokumenty. Źródło: freepik

Dokumenty. Źródło: freepik

Rząd pracuje nad nowelizacją specustawy jądrowej, która ma ułatwić inwestycje w duży i mały atom. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiada, że dokument ma wejść w życie w lipcu 2023 roku.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że trwają prace nad nowelizacją specustawy jądrowej. – W lipcu 2023 roku chcemy przyjąć projekt szerszej noweli przepisów ws. inwestycji w energetykę jądrową, która ma uprościć i umożliwić przyspieszenie inwestycji w duży i mały atom – powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP).

PAP zapytała Annę Moskwę, czy powstanie osobna ustawa dotycząca małych reaktorów modułowych (SMR). Minister odpowiedziała, że w lipcowej noweli pojawią się również ułatwienia m.in. dla małego atomu. – Prace nad projektem noweli prowadzimy ze wszystkimi uczestnikami rynku – podkreśliła.

W połowie marca prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Nowelizacja ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej przewiduje rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowych, w szczególności o te niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy samej elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej – czytamy na stronie PAP.

Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy inwestycyjnej w kwietniu 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) złożyła w ministerstwie klimatu i środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla określonej w Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) pierwszej elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w gminach: Choczewo, Gniewino lub Krokowa.

Pod koniec kwietnia spółka Orlen Synthos Green Energy, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) w amerykańskiej technologii BWRX-300, również złożyła wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji swoich elektrowni (Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Kraków Nowa Huta, Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmująca Tarnobrzeg i Stalową Wolę).

W budowę SMR zamierza także zainwestować KGHM, który chce to robić razem z amerykańską firmą NuScale Power. W kwietniu 2023 roku koncern miedziowy złożył wniosek o wydanie decyzji zasadniczej w tej sprawie.

Polski rząd w listopadzie 2022 roku wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach PPEJ dostarczy amerykańska firma Westinghouse, a elektrownia powinna stanąć na Pomorzu. Program przewiduje budowę dwóch elektrowni w dwóch różnych lokalizacjach. Zgodnie z rządowymi planami pierwszy blok elektrowni ma ruszyć w 2033 roku.

Drugim projektem wielkoskalowej energetyki jądrowej jest komercyjny projekt budowy elektrowni w Pątnowie w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jesienią 2022 roku ZE PAK, PGE i koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni. W kwietniu 2023 roku PGE i ZE PAK ogłosiły powołanie spółki PGE PAK Energia Jądrowa, która zajmie się, wraz z partnerem koreańskim, budową elektrowni jądrowej w rejonie Konina.

Polska Agencja Prasowa / Jędrzej Stachura

Jakóbik: Polska nie zbudowała atomu przez lata, więc została z węglem


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X