AlertEnergetykaGaz.

Nowojorczycy chcą zakazu korzystania z gazu w nowych budynkach

Mieszkańcy Nowego Jorku chcą, by nowe budynki w mieście przestały korzystać z gazu ziemnego. Zwolennicy takiego rozwiązania twierdzą, że jest to istotny i konieczny krok w walce z globalnym ociepleniem. Ogrzewanie, chłodzenie i zasilanie budynków odpowiada za prawie 70 procent emisji CO2 w mieście.

Nowy Jork nie chce gazu

Stan Nowy Jork postawił sobie za cel, by w 2030 roku 70 procent energii pochodziło z odnawialnych źródeł energii – obecnie OZE stanowią tam 30 procent. Uniwersytet Berkeley w Kalifornii wysunął pomysł zakazu podłączania gazu do nowych budynków w już 2019 roku. San Francisco, Seattle i kilkadziesiąt innych miast w USA – głównie w Kalifornii – podstanowiły wcielić go w życie. Jednocześnie takie stany jak Arizona, Oklahoma i Teksas zabroniły miastom wprowadzania takich przepisów, uzasadniając, że konsumenci powinni mieć wybór źródeł energii.

Według nowojorskiego Niezależnego Operatora Systemu (New York Independent System Operator -red.), który nadzoruje dostawy energii elektrycznej w stanie Nowy Jork, zmiany w kierunku pojazdów elektrycznych, pieców i urządzeń „spowodują długoterminową presję na wzrost zużycia energii elektrycznej”. Instytucja ta podała w niedawnym raporcie, że wciąż bada, jak te trendy wpłyną na system elektroenergetyczny, ale prognozuje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną w zimie może przekroczyć szczyty letnie do około 2040 roku.

Mimo to niektórzy interesariusze budynków obawiali się na posiedzeniu Rady Miejskiej w zeszłym miesiącu, że zakaz nowych podłączania gazu ziemnego może nadwyrężyć sieć elektryczną. Ta już teraz boryka się z falami upałów w mieście, co czasami skutkuje przerwami w dostawach. Organizacje ekologiczne twierdzą, że przejście na energię elektryczną do grzania budynków nie zawsze oznacza wzrost cen, a wręcz przeciwnie. Zauważają również, że ceny gazu ziemnego podlegają wahaniom, które w tym roku wyraźnie wzrosły.

Associated Press/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X