Przewodniczący Solidarności w Polskiej Grupie Górniczej (PGG) Bogusław Hutek został w poniedziałek szefem całej górniczej Solidarności. Zastąpił na tym stanowisku Jarosława Grzesika, który po siedmiu latach przewodniczenia tej branżowej strukturze nie ubiegał się o ponowny wybór.
Wyboru nowego przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność dokonało obradujące w poniedziałek w Katowicach sprawozdawczo-wyborcze walne zebranie delegatów górniczej „S” – jednej z największych branżowych struktur związku.
Bogusław Hutek uzyskał w głosowaniu poparcie 48 delegatów, a na jego kontrkandydata, dotychczasowego wiceprzewodniczącego górniczej Solidarności, Stanisława Kłysza z zakładu górniczego Brzeszcze, głosowało 28 związkowców.
Nowy szef górniczej „S” wywodzi się z kopalni Piast w Bieruniu, dziś będącej częścią kopalni zespolonej Piast-Ziemowit. Od 2016 r. jest przewodniczącym Solidarności w największej spółce węglowej – Polskiej Grupie Górniczej; w marcu tego roku delegaci powierzyli mu tę funkcję na kolejną czteroletnią kadencję.
56-letni Bogusław Hutek należał do najważniejszych po stronie związkowej postaci, uczestniczących w negocjacjach dotyczących przekazania kopalń Kompanii Węglowej do Polskiej Grupy Górniczej, a później włączenia do PGG także kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego. Uczestniczył również w wypracowaniu w tym roku porozumienia płacowego w PGG, które zakończyło spór zbiorowy w spółce.
Wśród priorytetów na najbliższe miesiące oraz całą kadencję nowy przewodniczący górniczej Solidarności wymienia m.in. monitorowanie i pilnowanie realizacji rządowego Programu dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce do 2030 r. oraz Programu dla Śląska, a także złagodzenie – jak ocenił – niebezpiecznej dla branży wydobywczej unijnej polityki klimatyczno-energetycznej.
„W tych kwestiach i ja, i mój kontrkandydat, jesteśmy całkowicie zgodni. Kluczową kwestią jest stanowisko polskiego rządu, które zostanie przedstawione podczas grudniowej konferencji klimatycznej COP24 w Katowicach” – powiedział Hutek.
„Dzisiaj, w związku z unijną polityką klimatyczną, decyzje dotyczące naszej branży zostały przeniesione o szczebel wyżej – nie zapadają one już w Warszawie, ale w Brukseli. W tych realiach obrona interesów polskiego górnictwa stanowi dla nas ogromne wyzwanie” – dodał Stanisław Kłysz, który był rywalem Hutka w poniedziałkowych wyborach; zadeklarował, że będzie wspierał nowego szefa swoim doświadczeniem.
Wśród innych priorytetów górniczej „S” jest m.in. godziwa wysokość wynagrodzeń pracowników kopalń, utrzymanie miejsc pracy w kopalniach i sprawa regulacji pracowniczych – układów zbiorowych dla załogi kopalń. Takie układy zbiorowe negocjowane są obecnie w PGG i Jastrzębskiej Spółce Węglowej, natomiast w ostatnim czasie górnicza Solidarność – jeszcze pod poprzednim kierownictwem – przesłała na ręce prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej (GIPH) Janusza Olszowskiego projekt Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy (PUZP) dla Pracowników Spółek i Zakładów Górniczych.
Według ustępującego przewodniczącego górniczej „S” Jarosława Grzesika skuteczne podjęcie rozmów na temat treści Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy to jedno z głównych wyzwań dla całego środowiska górniczego w 2018 r. Przygotowany przez górniczą „S” projekt PUZP ma być teraz przedmiotem negocjacji pomiędzy stroną społeczną a reprezentującą pracodawców Izbą.
Ustępujący szef górniczej Solidarności uważa także, że zadaniem związku jest doprowadzenie do przyjęcia sprawiedliwych rozwiązań w zakresie rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla, których dotąd nie otrzymali wszyscy pozbawieni deputatu węglowego – także wdowy po ofiarach wypadków górniczych. Inne zadania, o których realizację ma zabiegać górnicza „S”, to m.in. inwestycje w górnictwie, zmniejszenie obciążeń fiskalnych branży, przedłużenie wygasających koncesji na wydobycie węgla oraz opracowanie strategii paliwowo-energetycznej kraju.
Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność jest największą organizacją związkową w sektorze wydobywczym oraz największą strukturą branżową związku. Na koniec czerwca zaplanowano także walne zebranie delegatów innej związkowej struktury – Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, którego częścią jest Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego. Według nieoficjalnych informacji związkowych, wieloletni przewodniczący Sekretariatu Kazimierz Grajcarek nie zamierza ponownie ubiegać się o to stanowisko, w wyborach ma natomiast wystartować dotychczasowy szef górniczej „S” Jarosław Grzesik.
Polska Agencja Prasowa