Europejski Zielony Ład pozostanie priorytetem Unii Europejskiej. Zmierza on w stronę ożywienia gospodarki po kryzysie związanym z epidemią koronawirusa – powiedziała Von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.
Zrównoważone inwestycje
Komisja Europejska zaproponowała w styczniu nowy europejski zielony plan inwestycyjny, zanim nastąpił kryzys związany z koronawirusem. Ma on na celu zmobilizować co najmniej bilion euro na zrównoważone inwestycje w ciągu najbliższych 10 lat.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku oznaczałoby odejście od paliw kopalnych przy produkcji energii elektrycznej na rzecz odnawialnych źródeł energii, mniej emisyjnego gazu czy wodoru. Plan inwestycyjny proponowany przez Komisję obejmował 503 miliardy euro z budżetu UE na lata 2021-2027. Państwa członkowskie UE muszą jeszcze uzgodnić jego podział.
– Budżet UE musiał zostać przeprojektowany w świetle pandemii, tak aby polegał na odblokowaniu ogromnych inwestycji publicznych i prywatnych. Chodzi o stworzenie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Europy – powiedziała Von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, podczas wystąpienia w Parlamencie Europejskim.
– Podwoimy wysiłki na rzecz strategii wzrostu poprzez inwestowanie w Europejski Zielony Ład – powiedziała. Dodała, że najważniejsze będzie znalezienie odpowiednich projektów do inwestowania.
Inwestycje w modernizację na dużą skalę w odnawialne źródła energii, czy w czysty transport i infrastrukturę, „będą jeszcze ważniejsze niż wcześniej”.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel także uważa, że Europejski Zielony Ład jest nadal strategią priorytetową. Von der Leyen i Michel pracują nad mapą drogową i planem działania. Mają one określić w jaki sposób przywrócić UE na ścieżkę trwałego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu, opartego na zielonej i cyfrowej strategii. Ma to być jeden z elementów rozmowy z przywódcami UE podczas wideokonferencji, która odbędzie się 23 kwietnia.
Platts/Bartłomiej Sawicki