NYT: Trump wyjdzie z porozumienia nuklearnego z Iranem

8 maja 2018, 07:15 Alert
Trump USA
Donald Trump, fot. flickr.com/GageSkidmore

Według źródeł New York Times w europejskich dyplomacjach istnieje mała szansa, że prezydent USA Donald Trump nie wycofa się z porozumienia nuklearnego. Źródła przekonują, że pomimo obaw Europy amerykański prezydent zamierza wycofać się z układu wykutego przez jego poprzednika.

Prezydent Hassan Rowhani ocenił, że zwrot Amerykanów byłby błędem historycznym. To oni wykuwali układ w 2015 roku w okresie administracji Baracka Obamy. Zakładał on, że Zachód zdejmie sankcje wobec Iranu w zamian za wywiezienie 97 procent wzbogaconego paliwa jądrowego i porzuci militarny program atomowy. Międzynarodowi inspektorzy dotąd nie stwierdzili naruszeń po stronie irańskiej. Mimo to Iran rozwija program rakietowy i wspiera bojówki islamskie w Izraelu.

Mimo to NYT przekonuje za anonimowymi źródłami w dyplomacjach Unii Europejskiej, że jest „całkiem oczywiste”, że Trump chce przywrócić sankcje USA. W ten sposób chce zmusić Iran do nowych negocjacji. Według rozmówców amerykańskiej gazety pozostaje niejasne, czy Amerykanie pozwolą na dalsze inwestycje w Iranie partnerom europejskim – szczególnie Francji, Niemcom i Wielkiej Brytanii z grupy negocjującej porozumienie nuklearne, czyli P5+1. Sojusznicy namawiają Trumpa do utrzymania układu i wdrożenia osobnych sankcji za program rakietowy i wsparcie bojówek.

Zanim nowe sankcje wejdą w życie, minie od 120 do 180 dni, co daje czas na nowe negocjacje. Nie wiadomo jednak, czy USA i Iran będą nimi zainteresowane.

New York Times/Wojciech Jakóbik