Obajtek: W tym trudnym czasie fuzja z Lotosem zyskuje na znaczeniu

30 marca 2020, 15:30 Alert
prezes pkn orlen daniel obajtek
Daniel Obajtek. Fot. PKN Orlen

Podczas briefingu prasowego z udziałem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odniósł się do negocjacji z Komisją Europejską w sprawie fuzji z Grupą Lotos.

Obajtek o fuzji Orlen-Lotos

Polska Agencja Prasowa podała, że Komisja ma obawy o połączenie dwóch spółek, które jako jedyne w Polsce zajmują się rafinerią ropy naftowej. Może ono zaszkodzić konkurencji na rynkach hurtowej i detalicznej sprzedaży paliwa. – Taka decyzja może być w obecnych okolicznościach nawet korzystna dla Orlenu – powiedział rozmówca PAP, sugerując, że gigant może wycofać się z planowanej transakcji.

– Proces (negocjacji – red.) idzie zgodnie z harmonogramem, jesteśmy w drugiej fazie i czekamy na odpowiedź Komisji, do której się ustosunkujemy. Po warunkach zaradczych KE przeprowadza market test. Ten proces jest konieczny. W tym trudnym czasie dla gospodarki Polski i Europy polityka fuzji jest tym ważniejsza, co potwierdza sytuacja z 2008 roku. Europa powinna zliberalizować swoje podejście do fuzji, dzięki temu będziemy bardziej odporni na czynniki makroekonomiczne. Dzięki większym możliwościom będziemy mogli kupić więcej ropy, co uczyni nas coraz większym graczem na rynku. Sądzę, że KE weźmie pod uwagę sytuację ekonomiczną, w której znalazły się spółki – powiedział Daniel Obajtek na briefingu prasowym.

Opracowanie: Michał Perzyński

Komisja Europejska zgłosi zastrzeżenia w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem