AktualnościBezpieczeństwoOpiniePodcastyPrawo

Obrona cywilna jest spóźniona o pół roku. Spięcie

– W poniedziałek ustawa została przyjęta przez radę ministrów i 18 września trafiła do Sejmu, gdzie dostała numer druku. Obecnie pozostaje kwestia zapoznania z nią posłów i przejścia pełnej ścieżki legislacyjnej. Jest to zdecydowanie za późno, ustawa miała szansę wejść w życie w okolicach marca bieżącego roku – mówi redaktor Piotr Brzyski w podcaście Spięcie.

– Jakie służby są zaangażowane w zwalczanie skutków powodzi i zabezpieczeniu przed nią? – pyta redaktor Karwowski.

– Służby zaangażowane w taką działalność możemy podzielić na te podlegające ministerstwu spraw wewnętrznych i administracji oraz wojsko podległe ministerstwu obrony narodowej. Pierwsze z nich wiodą prym. Można wymienić Państwową Straż Pożarną, Policja czy Pogotowie. Zaangażowano również śmigłowce m.in. lotnictwa policyjnego czy straży granicznej. Wiadomo też o zaangażowaniu innych służb, ale nie jest ono widoczne w pierwszej linii. Wojsko wystawiło Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe, głównie inżynieryjne oraz Wojska Obrony Terytorialnej. Terytorialsi zajmują się pomocą, głównie zabezpieczeniem wałów i przygotowaniem do fali przechodzącej przez Polskę – wyjaśnia Piotr Brzyski.

Najnowszy odcinek podcastu BiznesAlert.pl można znaleźć na platformach YouTube, Spotify oraz SoundCloud:

– Ustawa o obronie cywilnej wymagała dużego przyśpieszenia i tak stało się. Przeszła kolejne etapy procedowanie dopiero gdy pojawił się kryzys, a temat stał się medialny. O potrzebie wprowadzenia takich przepisów mówi się od 2022 roku gdy pojęcie obrony cywilnej zostało wykreślone z porządku prawnego – zaznacza redaktor Brzyski.

– W poniedziałek ustawa została przyjęta przez radę ministrów i 18 września trafiła do Sejmu, gdzie dostała numer druku. Obecnie pozostaje kwestia zapoznania z nią posłów i przejścia pełnej ścieżki legislacyjnej. Jest to zdecydowanie za późno, ustawa miała szansę wejść w życie w okolicach marca bieżącego roku – dodaje.

– Obecnie w porządku prawnym nie ma pojęcia obrony cywilnej. Polska nie ma jednolitego systemu alarmowania ani formacji obrony cywilnej, które idealnie wsparłyby obecne działania związane z powodzią – kontynuuje Piotr Brzyski.

Fala kulminacyjna przeszła przez Wrocław; kieruje się w stronę woj. lubuskiego


Powiązane artykuły

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...
Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...
PPZR Piorun fot. MON

Unia przyjęła program SAFE. 150 miliardów euro na wsparcie obronności

Ministrowie ds. europejskich przyjęli program SAFE przewidujący 150 mld euro w pożyczkach na obronność – podało we wtorek źródło w...

Udostępnij:

Facebook X X X