Atomowa Greta Thunberg rusza z ekipą na podbój Europy

31 sierpnia 2023, 14:00 Alert

Julia Gałosz, 22-letnia studentka biologii z Polski, złożyła dokumenty do Europejskiego Trybunału Sprawiedlwiości, w których broni energetyki jądrowej przed krytyką Greenpeace. To kolejna aktywistka po znanej Grecie Thunberg, która zabiera głos w sprawie energetyki. Razem z ekipą tworzy kampanię Dear Greenpeace.

Julia Gałosz. Fot. FOTA4CLIMATE.
Julia Gałosz. Fot. FOTA4CLIMATE.

– Greenpeace powinien porzucić swój sprzeciw wobec energii jądrowej i skupić swoje zasoby na walce z paliwami kopalnymi. Takie jest żądanie nowej kampanii prowadzonej przez 22-letnią polską studentkę biologii Julię Gałosz, która w tym tygodniu złożyła dokumenty do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w celu obrony miejsca energii jądrowej w unijnej taksonomii zrównoważonego finansowania – czytamy w komunikacie organizacji FOTA4CLIMATE, która promuje energetykę jądrowa jako narzędzie efektywnej polityki klimatycznej. – Kampania Dear Greenpeace, prowadzona przez Julię i jej koleżanki i kolegów z pięciu innych krajów, jest odpowiedzią na ogłoszenie przez Greenpeace International w kwietniu 2023 r., że zaskarży decyzję Komisji Europejskiej o włączeniu energii jądrowej do unijnej systematyki. Julia twierdzi, że jest to posunięcie, które służy interesom paliw kopalnych, a nie działaniom na rzecz klimatu.

– Rzeczywistość, w której się znaleźliśmy nie pozostawia złudzeń — ocenia Gałosz. – Musimy zdekarbonizować nasz system elektroenergetyczny możliwie szybko i bezpiecznie, co osiągniemy tylko dzięki włączeniu energetyki jądrowej do wachlarza rozwiązań klimatycznych. Greenpeace głosząc sprzeciw wobec energetyki jądrowej dopuszcza się zbrodni na klimacie i środowisku. Chcąc osiągnąć nasze cele musimy zjednoczyć siły i wykorzystywać zdobycze technologii w walce o zrównoważoną, bezpieczną i wolną od emisji przyszłość.

Autorzy kampanii Dear Greenpeace ukuli hasło: nie możesz zasilić przyszłości samą nadzieją (You can’t power the future with hope – ang.). Domagają się, aby Greenpece przestał sprzeciwiać się energetyce jądrowej. – Greenpeace jest liderem w debacie klimatycznej, ale w tym przypadku po prostu stoi po złej stronie historii. Energia jądrowa nie emituje dwutlenku węgla i jest niezbędna do pozbycia się paliw kopalnych. Co więcej powinni wiedzieć? – pyta Mark Lynas, ekspert do spraw klimatu cytowany przez FOTA4CLIMATE.

Ta organizacja informuje, że Gałosz przewodzi zespołowi młodych ludzi, którzy czują się zawiedzeni „antynaukowym stanowiskiem Greenpeace w kwestii energii jądrowej”. – Argumentują, że antynuklearne stanowisko Greenpeace mogło być zrozumiałe 40 lat temu, ale brak aktualizacji ich stanowiska w obliczu kryzysu klimatycznego zagraża ich przyszłości – czytamy dalej. FOTA przupomina, że inni młodzi aktywiści klimatyczni biorący udział to: Ariel Marchel (14), uczennica i członkini Extinction Rebellion z Polski; Filip Auvoja (17) uczeń ze Szwecji; Ia Aanstoot (18) uczennica ze Szwecji; François Jaffré (24) student stosunków międzynarodowych z Francji; Ellen Ojala (26) studentka nauk politycznych z Finlandii; i Freek van der Heide (23) student prawa z Holandii.

FOTA4CLIMATE / Wojciech Jakóbik

Kryzys ruchu zapoczątkowanego przez Gretę Thunberg