Oceany są pełne plastiku, czy powinniśmy lepiej dbać o planetę?

21 marca 2024, 14:45 Alert

Naukowcy z niemieckiego Centrum Badania Środowiska im. Helmholtza (UFZ) zauważyli, że plastik zanieczyszcza oceany nie tylko poprzez Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci. Mikroplastik można znaleźć nawet w odległych, chronionych rejonach.

Plastikowe śmieci na plaży. Źródło: PXfuel
Plastikowe śmieci na plaży. Źródło: PXfuel

Rocznie do oceanów trafiają miliony ton tworzyw sztucznych – tak alarmują specjaliści z UFZ. Główne źródła tego zanieczyszczenia to rzeki, statki transportowe i rybackie.

– Pełne skutki tych praktyk dla środowiska są trudne do oszacowania przez naukowców. Jak plastik rozprzestrzenia się po oceanie, gdzie gromadzi się go najwięcej, czy istnieją rejony wolne od plastiku – to pytania, które nurtują naukowców. Niemiecki zespół postanowił szukać odpowiedzi podczas pięciotygodniowej ekspedycji, badając próbki pobrane z powierzchniowych wód na północy Pacyfiku między Vancouver a Singapurem. Trasa została wyznaczona na podstawie modelu opracowanego na Uniwersytecie Hawajskim, który przewidywał występowanie plastiku – czytamy w Polskiej Agencji Prasowej.

– Zdecydowaliśmy się na stacje z przewidywaną niską i wysoką ilością plastiku. Niektóre z nich znajdowały się w dobrze zbadanych miejscach, takich jak Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Chcieliśmy także zbadać obszary na otwartym oceanie, które rzadko były eksplorowane. Zbieraliśmy próbki także z morskiego rezerwatu na północnym zachodzie od Hawajów, Papahanaumokuakea Marine National Monument – wyjaśnia prof. Annika Jahnke, współautorka badania opublikowanego w magazynie Environmental Science & Technology.

Naukowcy przeprowadzili badania dotyczące obecności plastiku w oceanach, wykorzystując różnorodne metody, takie jak obserwacje wzrokowe, sieci o drobnych okach oraz spektroskopia do analizy składu chemicznego odpadów. Ich wyniki potwierdziły obawy dotyczące rozprzestrzeniania się plastiku w odległych obszarach oceanu, przede wszystkim w rejonie wielkiej pacyficznej plamy śmieci.

Problem plastikowych zanieczyszczeń dotyczy znacznie większego obszaru oceanu, niż dotychczas sądzono. Nawet na stacjach badawczych znajdowano plastik we wszystkich próbkach, co podkreśla powagę sytuacji. Naukowcy zalecają podpisanie ogólnoświatowego porozumienia – Plastics Treaty, które ma na celu zatrzymanie zanieczyszczania oceanów plastikiem. Jednakże, oprócz zmniejszenia produkcji plastiku i promowania jego recyklingu, eksperci zalecają także opracowanie nowych, bezpieczniejszych alternatyw, aby skuteczniej radzić sobie z tym problemem.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Sieci rybackie szkodzą klimatowi bardziej, niż lotnictwo