W Świętochłowicach zostanie zainstalowany system inteligentnych pojemników na śmieci

12 kwietnia 2024, 08:15 Alert

System inteligentnych pojemników na odpady zostanie zainstalowany w dwóch lokalizacjach w Świętochłowicach, w celu ułatwienia mieszkańcom segregacji odpadów. Miasto podpisało porozumienie z spółdzielnią mieszkaniową w sprawie instalacji 22 bezdotykowych śmietników przy ulicach Granitowej i Polnej.

Planowane jest zrealizowanie tego zadania do końca bieżącego roku, jednak ze względu na procedury przetargowe może dojść do opóźnień w montażu o kilka miesięcy.

– Każde mieszkanie będzie posiadało swój indywidualny kod kreskowy. Będzie on przyporządkowany do lokalu. Miasto przekaże do spółdzielni naklejki z kodami, które następnie administracje będą dystrybuować wśród mieszkańców. Naklejki te lokatorzy będą umieszczać na swoich workach ze śmieciami – wyjaśniła w informacji prasowej Beata Grzelec-Spetruk, Naczelnik Wydziału Ekologii i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Świętochłowicach.

W ramach programu Polski Ład miasto Świętochłowice otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 mln zł na wprowadzenie innowacyjnego systemu zarządzania odpadami. Projekt zakłada skanowanie worków na odpady przy użyciu czytników zamontowanych na pojemnikach, co umożliwi otwarcie odpowiednich klap. Dodatkowo, mieszkańcy będą mieli dostęp do dedykowanej aplikacji, gdzie będą mogli śledzić informacje dotyczące ilości i rodzaju generowanych przez siebie odpadów.

Prezydent Daniel Beger zaznaczył, że pierwszy rok funkcjonowania tego systemu będzie swoistym programem pilotażowym, gdzie wszyscy uczą się obsługi tej nowoczesnej infrastruktury.

Polska Agencja Prasowa / Mateusz Gibała

Celnicy zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami z Niemiec