Od 14 lipca rusza dofinansowanie dla pomp ciepła z listy ZUM

15 maja 2024, 10:30 Ciepłownictwo

Na konferencji „Czyste Powietrze – lepsze standardy w trosce o beneficjentów”, zorganizowanej przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Sekretarz Stanu Krzysztof Bolesta oraz prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak i wiceprezes Robert Gajda omówili kluczowe zmiany w programie „Czyste Powietrze”.

Kompleks w Turowie. Źródło: Polska Grupa Energetyczna
Kompleks w Turowie. Źródło: Polska Grupa Energetyczna

Krzysztof Bolesta podkreślił, że priorytetem jest dobro beneficjentów programu i jego ciągłość. Zmiany mają zapewnić wybór urządzeń o potwierdzonej jakości, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście obniżają koszty ogrzewania polskich domów.

– Jednym z obszarów, gdzie problemy są najbardziej jaskrawe, to system pomp ciepła. Od 14 czerwca wprowadzamy obowiązek dofinansowania tylko tych pomp ciepła, które znajdą się na liście ZUM – powiedział Bolesta.

Prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak dodała, że od 1 stycznia przyszłego roku urządzenia muszą posiadać odpowiednie badania, aby znalazły się na liście ZUM. W okresie przejściowym lista ZUM będzie uwzględniać urządzenia posiadające znaki EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT, co umożliwi ich dopuszczenie przez IOŚ.

Zmiany te mają na celu zwiększenie jakości i efektywności urządzeń, które są wspierane finansowo przez program „Czyste Powietrze”.

Mateusz Gibala