Odcinek autostrady A1 został oddany przed terminem

1 lipca 2016, 14:51 Alert
Droga w Polsce

(Budimex)

1 lipca nastąpiło uroczyste otwarcie kluczowego odcinka autostrady A1 Stryków – Węzeł „Tuszyn”, w ramach którego wykonawcą odcinka nr III była firma Budimex SA. Nowy fragment autostrady umożliwi szybkie ominięcie Łodzi co przełoży się na poprawę warunków transportu drogowego i podróżowania po centralnej Polsce. Ukończenie inwestycji nastąpiło ponad miesiąc przed kontraktowym terminem.

Na terenie Polski autostrada A1 przebiega przez Gdańsk – Toruń – Łódź – Częstochowę – Katowice – do południowej granicy Państwa z Czechami w Gorzyczkach. Autostrada A1 wraz z autostradą A2 stanowić będzie podstawowy układ drogowy stabilizujący możliwości rozwojowe województwa łódzkiego. Inwestycja polepszy ponadto warunki bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i ruchu samochodowego.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z faktu, iż udało nam się ukończyć inwestycję zgodnie z życzeniem Inwestora przed kontraktowym terminem. Tym bardziej, że wchodzimy w okres wakacyjny, a za 3 tygodnie rozpoczną się Światowe Dni Młodzieży. Kluczowy odcinek autostrady A1 Stryków – Tuszyn zapewni wysoki komfort podróżowania nie tylko mieszkańcom okolic, ale także całej Polski. – mówi Dariusz Blocher Prezes Zarządu Budimeksu SA.

Dzięki funkcjonowaniu autostrady możliwe będzie m.in. przejęcie części ruchu z istniejących dróg krajowych i wojewódzkich oraz odsunięcie ruchu ciężkiego od obszarów zabudowanych. Przełoży się to na oszczędności czasu podróży, paliwa oraz zapewnienie komfortu i zmniejszenie ryzyka wypadków. Co ważne, autostrada wpłynie pozytywnie również na środowisko m.in. poprzez przejęcie znacznej części ruchu, który w obecnej chwili porusza się po drogach krajowych nr 1 i nr 14 czy zastosowanie zabezpieczeń w postaci ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, nasadzeń zieleni i wielu innych.