Odwiert łupkowy miesięcznie | Czy Polska jest gotowa na boom? | OPEC boi się łupków

4 czerwca 2013, 10:49 Alert

Odwiert miesięcznie

Portal Natural Gas Europe omawia zapowiedzi Głównego Geologa kraju Piotra Woźniaka na temat nowego prawa geologicznego i górniczego. Podkreśla, że ma zawierać ułatwienia koncesyjne dla inwestorów mających zachęcić ich do dalszego inwestowania w Polsce. Konstatuje, że do tej pory tempo poszukiwań nie było szybkie. Dwa miesiące temu suma wykonanych odwiertów wynosiła 42 – obecnie liczy 44 odwierty. A zatem „jeden odwiert na miesiąc”.

Dlaczego Polska nie jest gotowa na łupkowy boom?

Na to pytanie starają się odpowiedziec eksperci German Marshall Fund w raporcie „The Shale Gas Boom: Why Poland is not ready”. Posługują się w tym celu porównaniem warunków technicznych, ekonomicznych i społecznych w USA oraz nad Wisłą. Raport jest dostępny tutaj.

Niemcy pomogą modernizować ukraiński GTS

Ferrostaal i Deutsche Bank rozważają udział finansowy w modernizacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu ziemnego. Kijów planuje prywatyzację operatora systemu – Naftogazu. Według koncepcji prezydenta Wiktora Janukowycza miałyby nim zarządzać trzy firmy – Gazprom, Naftogaz lub jego następca i firma „europejska”. Mogłaby nią być na przykład niemiecka RWE.

E.on sprowadzi gaz z Kanady

Niemiecki E.on podpisał umowę z kanadyjską Pieridae Energy. Przez następne 20 lat kupi 5 mln ton LNG rocznie. Ceny surowca będą wyliczane w oparciu o rynek spotowy. Jednocześnie przedstawiciele niemieckiej spółki zaprzeczyli jakoby chcieli rozwiązać umowy z rosyjskim Gazpromem. Przyznają, że Rosjanie są „trudnym partnerem handlowym” ale kategorycznie zaprzeczają informacjom o możliwości zakończenia kontraktów.

OPEC boi się łupkowej rewolucji

31 maja podczas szczytu OPEC w Wiedniu przywódcy państw członkowskich omawiali możliwy wpływ rozwoju sektora ropy łupkowej na globalny rynek czarnego surowca. Stwierdzili, że w krótkiej perspektywie wydobycie gazu i ropy z łupków nie stanie dużą konkurencją dla ropy konwencjonalnej. Pomimo to cena baryłki Brent spadła poniżej wartości 100 dolarów a wydobycie w USA przekracza szacunki. Niebawem Amerykanie mogą zrezygnować z importu ropy z krajów OPEC w ogóle. Organizacja zdecydowała o utrzymaniu produkcji na poziomie 30 mln baryłek dziennie. Eksperci wskazują, że nie świadczy to o lekceważeniu łupkowej rewolucji przez OPEC a o różnicy zdań panującej w organizacji odnośnie tego, jak na nią zareagować. Następny szczyt zaplanowano na 4 grudnia.

EIA: Udział węgla w produkcji energii elektrycznej wzrósł

Energy Information Administration prezentuje dane na temat produkcji energii elektrycznej w USA od stycznia 2007 roku do marca 2013 roku. Okazuje się, że w 2012 roku udział nielubianego przez ekologów węgla rósł. W listopadzie 2012 roku jego udział wyniósł ponad 40 procent. Przyczyniły się do tego m.in. wzrost ceny gazu ziemnego i zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Samochody na gaz łupkowy

Halliburtion ruszył z kampanią promującą ciężarówki transportowe z napędem na CNG. Paliwo gazowe jest tańsze i bardziej ekologiczne, niż benzyna. Tymczasem ilość gazu ziemnego na rynku stale rośnie, co zachęciło firmy do spowolnienia wydobycia. Rewolucja łupkowa zainicjowała także duże inwestycje w infrastrukturę. Zdaniem specjalistów cytowanych przez Financial Times zjawisko póki co nie powtórzy się w Europie, która woli jeszcze tańszy węgiel. Poza tym, przez recesję i wzrost efektywności energetycznej zapotrzebowanie na energię na Starym Kontynencie maleje.