Oettinger: Europa na ścieżce deindustrializacji

29 stycznia 2014, 12:22 Energetyka
Gunther Oettinger

Komisarz ds. energii Unii Europejskiej krytykuje planowane przyjęcie celu redukcji emisji CO2 w ramach europejskiej polityki klimatycznej do 2030 roku. Robi to niedługo po przyjęciu wytycznych Komisji Europejskiej w tym zakresie. Podczas konferencji Przemysł ma znaczenie w Brukseli niemiecki komisarz ocenił, że poglądy jakoby polityka klimatyczna miała ocalić świat są „aroganckie lub głupie”. Zakwestionował osiągalność pełnej redukcji emisji.

– Muszę być konstruktywny jako członek zespołu ale jestem sceptyczny – tak odniósł się do różnic w poglądach na politykę klimatyczną w stosunku do pozostałych urzędników Komisji Europejskiej. – (Osiągnięcie celu redukcji o 20 procent do 2020 roku – przyp. red.) to były nisko wiszące owoce, czyli cele łatwe do osiągnięcia. Ale teraz są nowe, a każde kolejne procenty redukcji są trudniejsze do osiągnięcia.

Jego zdaniem radykalne obniżenie emisji w Europie było możliwe tylko dzięki kryzysowi ekonomicznemu i masowym zamknięciom zakładów wysokoenergetycznych w krajach byłeg Układu Warszawskiego.

– Pogląd, że Europa odpowiadająca za 4,5 procent globalnych emisji może uratować świat jest nierealistyczny – mówi Oettinger. – Europa jest na ścieżce deindustrializacji. USA mają zupełnie inną strategię. Poparł on także wysiłki Polski i Wielkiej Brytanii, które naciskają na rozwój sektora gazu niekonwencjonalnego.

Źródło: EurActiv.com