Gazprom Nieft nie ograniczy wydobycia pomimo porozumienia naftowego

4 października 2016, 06:45 Alert

Prezes Gazprom Nieft Aleksandr Djukow poinformował, że spółka nie jest na razie gotowa na to, aby zmniejszyć poziom wydobycia ropy naftowej. Ma to związek z rozpoczęciem eksploatacji nowych złóż. Jednocześnie przedstawiciel spółki stwierdził, że pod względem technicznym taka możliwość istnieje.

– Na razie nikt tego od nas nie wymagał. Jeżeli chodzi o taką ewentualność, to w przypadku Gazprom Nieft, powiem szczerze, nie jesteśmy to tego zbytnio gotowi, ponieważ wciągu ostatnich 10 lat wydobywany przez spółkę wolumen ropy systematycznie rósł – powiedział w rozmowie z Rassiją 24 Djukow.

Według niego w tym roku wzrost wydobycia wyniesie ok. 8-9 procent. Dodał jednocześnie, że z technicznego punktu widzenia jest możliwe zmniejszenie wydobycia o 5-10 procent, m.in. poprzez zaprzestanie eksploatacji nowych odwiertów.
Przypomnijmy, że podczas nieformalnego szczytu OPEC w Algierze 28 września państwa zrzeszone w ramach kartelu porozumiały się w kwestii zmniejszenia poziomu wydobycia z 33,24 do 33-32,5 mln baryłek dziennie. Irański minister ropy Bijan Namdar Zangeneh poinformował, że OPEC powoła specjalny komitet koordynacyjny, który w listopadzie przedstawi ostateczną propozycję dotyczącą ograniczenia wolumenu wydobywanej ropy. Ponadto powinny zostać określone poziomy wydobycia dla poszczególnych państw.
TASS/Piotr Stępiński