Scholz: Putin używa gazu jako broni, ale razem przebrniemy przez zimę

20 października 2022, 12:30 Alert

Władimir Putin chce siać strach, dzielić i zastraszać. Spekuluje na temat naszej słabości. Ale on się myli. Nie jesteśmy słabi – powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w czwartkowym oświadczeniu rządu w Bundestagu przed szczytem UE w Brukseli. – Putin liczył na to, że zakręcając kurek z gazem będzie nas szantażował. Ale i tam popełnił błąd – dodał.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Wikimedia Commons.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Fot. Wikimedia Commons.

– Niemcy stoją razem, Europa stoi razem. Nasze globalne sojusze są silne i żywe jak nigdy dotąd. Putin nie osiągnie swoich celów wojennych – stwierdził szef niemieckiego rządu.
Kanclerz potępił ostatnie rosyjskie ataki dronów na cele cywilne na Ukrainie jako zbrodnie wojenne. – Taka taktyka spalonej ziemi nie pomoże też Rosji wygrać wojny, ponieważ to tylko wzmacnia determinację i wolę wytrwania Ukrainy i jej partnerów – zapewnił.

Scholz powiedział, że „rosyjski terror bombowy i rakietowy to akt desperacji, tak jak mobilizacja rosyjskich mężczyzn na wojnę”. – Ukraina będzie się skutecznie bronić i będziemy ją wspierać tak długo, jak będzie to konieczne – dodał. Zapowiedział też, że do wiosny w Niemczech zostanie przeszkolona pełna ukraińska brygada licząca do 5 tys. żołnierzy.

– Putin używa głodu i energii jako broni. Rosja pod rządami Putina nie jest już wiarygodnym partnerem handlowym. Putin liczył na to, że zakręcając kurek z gazem będzie nas szantażował. Ale i tam popełnił błąd. Razem przebrniemy przez zimę – powiedział Scholz.

– Do Niemiec po raz pierwszy od tygodnia płynie gaz z Francji, szybko rozbudowywane są terminale LNG, zawarto i przygotowano nowe kontrakty na dostawy, dłużej będą pracować elektrownie atomowe i węglowe. Uwolniliśmy się od zależności i jesteśmy dobrze przygotowani do nadchodzącej zimy. Podejmujemy środki ostrożności i nie damy się zastraszyć – zapewnił Scholz.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński