Olechnowicz: Ropa może dojść do 50 dol. za baryłkę. Potem odbije

17 grudnia 2014, 11:42 Energetyka

Kończący się rok, z gwałtownie malejącą ceną ropy naftowej sprawił, że wyjątkowo trudno jest prognozować, jakie będą ceny tego paliwa w 2015 roku. Będzie to jeden z ważniejszych czynników, rzutujących na działalność Grupy Lotos w najbliższych 12 miesiącach.

Cena ropy naftowej i gazu z 16.12.2014.

– Oczywiście, przystępując do konstrukcji naszej strategii w 2015 r. musieliśmy przyjąć określone założenia, co do spodziewanej średniej ceny ropy w całym nadchodzącym roku. Nie mogę jednak ich ujawniać publicznie – stwierdził na świątecznym spotkaniu z dziennikarzami Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy Lotos SA.

Jego zdaniem, o ile nie zajdą jakieś nieprzewidziane obecnie zdarzenia, ropa będzie wciąż tanieć w nadchodzących tygodniach – możliwe, że do poziomu ok. 50 dol. za baryłkę – by odbić na przełomie I i II kwartału. Niewykluczone, że w końcu 2015 r. osiągnie cenę 80-90 dol./baryłkę.

Mimo słabych wyników za III kwartał, a także kiepskich notowań giełdowych (spadek z 40 zł w marcu do ok. 25 zł/akcję obecnie) prezes Paweł Olechnowicz optymistycznie ocenia kondycję finansową jego firmy i jej perspektywy na najbliższe miesiące.

– Taniejąca ropa i umacniający się dolar nie przekreśla naszych planów inwestycyjnych – zapewnił prezes. – Dzięki ostatniej, grudniowej, udanej ofercie publicznej spółka pozyskała zakładane 995,5 mln zł brutto. Środki te pozwolą zrealizować w terminie inwestycje, które są kluczowe z punktu widzenia umocnienia naszej pozycji rynkowej i budowy wartości dla naszych akcjonariuszy. Zgodnie z planem zostaną przeznaczone na współfinansowanie Projektu EFRA – budowy instalacji opóźnionego koksowania wraz z infrastrukturą towarzyszącą w rafinerii w Gdańsku oraz na zagospodarowanie złóż gazowych B4/B6 na Bałtyku.

Wciąż nie zostały podjęte decyzje o przyszłości jednej ze spółek Grupy Lotos, Lotos Kolej. Miała ona być przeznaczona na sprzedaż. Wcześniej, w październiku jeden z zastępców Olechnowicza, Mariusz Machajewski, mówił dziennikarzom, że Lotos ma krótką listę chętnych do zakupu Lotosu Kolej.

Według Olechnowicza, niezależnie od dalszych, spodziewanych perturbacji na światowych rynkach paliwowych, fluktuacji na rynkach walutowych, a także dalszych poczynań Rosji, 2015 rok będzie okresem, w którym jego spółka opracuje i upubliczni swoją strategię na lata 2015-2020.