Środowisko

Olko: Smog kosztuje polską gospodarkę 111 mld złotych

Smog w Warszawie / fot. Wikimedia Commons

Zanieczyszczenie powietrza to poważny problem, który kosztuje Polskę rocznie ponad 111 mld złotych. W rozmowie z portalem BiznesAlert.pl Damian Olko, ekonomista i ekspert w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej Deloitte stwierdził, że obecnie obowiązujące regulacje nie są wystarczające by trwale obniżyć poziom smogu.

Normy niewiele zmienią

W tym kontekście przypomniał o rozporządzeniu Ministra Energii dotyczącym norm jakości paliw stałych. – Publikacja rozporządzenia się opóźniała, wywołując różne emocje. Normy, które znalazły się w rozporządzeniu stanowią pewien punkt wyjścia, bo jest to pierwsza tego typu i długo oczekiwana regulacja, nie mniej jednak są niewystarczające, by trwale obniżyć poziom smogu. Tak twierdzi również NIK w raporcie sprzed kilku tygodni – uważa Olko.

Zwrócił również uwagę na zawartość wilgoci w sprzedawanym paliwie stałym, zawartość popiołu, siarki i minimalnej kaloryczność. – W zasadzie tyko w przypadku minimalnej kaloryczności zapisy rozporządzenia Ministra Energii odpowiadają wymaganym przez ekspertom poziomom. Natomiast jeżeli chodzi o wilgoć, zawartość siarki i popiołów to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Energii jest co najmniej trzykrotnie większe od poziomu jaki wskazują eksperci – stwierdził ekspert Deloitte.

Polacy palą śmieciami. Recykling kuleje

Według niego problemem jest również egzekwowanie przepisów. – Od dawna palenie śmieci w Polsce jest karalne. Prawo tego zabrania, ale ten proceder nadal ma miejsce, bo zbyt mało jest wystawianych mandatów – powiedział rozmówca BiznesAlert.pl.

Jego zdaniem system selektywnej zbiórki odpadów nie jest wystarczający efektywny. – Analizując dość szczegółowe dane na poziomie zakładów przyjmujących odpady widać znaczące luki. W porównaniu do rozwiniętych krajów, wielkość zbieranych odpadów w przeliczeniu na 1 mieszkańca jest znacznie niższa. Zmienne ekonomiczne i społeczne – takie jak poziom PKB, dochodów czy wykształcenie – nie mogą wytłumaczyć tak dużej różnicy między Polską a średnią dla krajów UE. Można postawić hipotezę, że w znacznym stopniu jest to efekt tego, że duża ilość odpadów jest spalanych, przez co nie są ujmowane w statystykach. Trzeba się zająć rozwiązaniem tego problemu – stwierdził dodając, że na szczęście od 1 listopada br. straż miejska otrzymała nowe uprawnienia, które pozwalają nakładać mandaty na osoby palące węglem złej jakości lub zbyt wilgotnym drewnem.

Jak zauważył Olko nie można również zapominać o zanieczyszczeniach pochodzących z transportu. – Badania w stacjach kontroli pojazdów powinny być bardziej dokładne również pod kątem norm środowiskowych. Również policja mogłaby częściej kontrolować stan techniczny pojazdów, które wzbudzają podejrzenia – zauważa analityk Deloitte’a.

Smog to koszty dla gospodarki

Według szacunków Deloitte’a smog kosztuje polską gospodarkę rocznie 111 mld złotych. – To ok. 5,6 proc. PKB z 2017 roku. Smog przyczynia się również do 19 mln utraconych dni roboczych w polskiej gospodarce. Niższa podaż pracy oznacza niższe PKB – powiedział.

Jego zdaniem problem smogu będzie towarzyszył Polsce jeszcze co najmniej przez kilka lat, a nawet dekadę, mimo prognozowanego dość dynamicznego wzrostu PKB. –– Aby dokonać zmian w tym zakresie musi wzrosnąć świadomość społeczna i wiedza, jak smog wpływa negatywnie na zdrowie. Walka z zanieczyszczeniami powietrza wymaga współpracy samorządów i poszczególnych jednostek sektora publicznego, ale niezmiernie ważna jest społeczna, oddolna mobilizacja i presja na zmiany. W ostatnich 2 latach wiele udało się zrobić w sferze edukacji i zwiększania świadomości, ale to dopiero początek. Teraz warto pomyśleć nad działaniami, które pozwolą wykorzystać społeczne poparcie dla ograniczania smogu. Z problemem zanieczyszczenia powietrza trzeba walczyć w sposób systemowy a nie punktowy i nie można zakładać, że same normy czy regulacje wystarczą. Ogromnie ważne są inwestycje w zwiększenie efektywności energetycznej poprzez lepszą izolację budynków, ale także w innowacyjne technologie – np. energetykę rozproszoną i magazynowanie energii – uważa ekspert Deloitte’a.


Powiązane artykuły

Odpady. Fot: ReVentas

Orlen inwestuje w technologię recyklingu od Szkotów. Ma zmniejszyć ślad węglowy

Fundusz Orlen Venture Capital zainwestował w nowatorską technologię oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych, by umożliwić ich ponowne wykorzystanie m.in. w...
Źródło: freepik

Unia Europejska zaostrza kontrole w ramach prawa antydeforestacyjnego. Tylko cztery kraje na liście „wysokiego ryzyka”

Unia Europejska opublikowała akt prawny, który wprowadza najsurowsze kontrole importu towarów z czterech krajów uznanych za „wysokie ryzyko” w ramach...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X