OMV: Nord Stream 2 to przede wszystkim europejski projekt

20 stycznia 2016, 12:30 Alert

(Neftegaz.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Nord Stream. Grafika: Gazprom

Jak informuje portal Neftegaz.ru, podczas europejskiej konferencji poświęconej sektorowi gazowemu, szef austriackiego OMV Reiner Seele ocenił projekt budowy gazociągu Nord Stream 2 jako odpowiedź na spadek wydobycia gazu w Europie.

– Gaz to przyszłość – uważa Seele. – To prowadzi do pytania o niezawodność dostaw, niezawodność dostaw do Europy Środkowej i Austrii, a to odnosi się do dywersyfikacji źródeł dostaw i rurociągów tranzytowych. Tutaj zachodzą zmiany. Komisja Europejska wspiera zasadę dywersyfikacji ale, przede wszystkim w celu zastąpienia rosyjskiego gazu innymi źródłami i to jest paradoks, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że tylko 25 procent dostaw pochodzi z Rosji – wyjaśnia Seele.

Według słów szefa OMV Nord Stream 2 będzie przede wszystkim projektem europejskim co spowoduje, że takie państwa jak Austria, Niemcy, Holandia będą ściślej ze sobą współpracować, w tym także z Gazpromem.

Warto przypomnieć, że 13 stycznia prezes Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z Rainerem Seele i omówił z nim kwestie budowy Nord Stream 2. Podczas rozmowy zwrócono uwagę, że wzrost zapotrzebowania na rosyjski gaz w Europie potwierdza sens budowy wspomnianego gazociągu.

Wcześniej polskie władze, prezydent i MSZ, wyrażały wielokrotnie krytykę pod adresem tej inwestycji, która w założeniu ma doprowadzić do powstania trzeciej oraz czwartej nitki gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Zdaniem Polaków, Włochów i części nacji Europy Środkowo-Wschodniej Nord Stream 2 jest niezgodny z celami Unii Europejskiej, zagraża rozwojowi rynku w regionie, gruntuje dominację Gazpromu na rynku.

Projekt Nord Stream 2 zakłada budowę z Rosji do Niemiec dwóch nowych nitek podwodnego gazociągu po dnie Morza Bałtyckiego o łącznej przepustowości 55 mld m3 rocznie.

Będą one uzupełnieniem dla istniejących już dwóch linii. W konsorcjum odpowiedzialnym za projekt Gazprom posiada 50 procent udziałów, niemiecki E.On i BASF/Wintershall – 10 procent, angielsko-duński Shell – 10 procent, austriacki OMV – 10 procent oraz francuski Engie – 10 procent.

Czytaj:

Gazprom rozmawiał z Austriakami o Nord Stream 2, wymianie aktywów oraz dostawach ropy

Gazprom zwiększa wpływy w austriackim sektorze gazowym

Austria promuje Nord Stream 2 licząc na syberyjskie złoża